عکس صنعتی چیست؟

عکس صنعتی ، تصاویری هستند که عکاسان صنعتی از دستگاه‌ها و سیستم‌ها ، ابزارها و ماشین‌ها و در پاره‌ای از حالات از کادر و پرسنل و روسای کمپانی‌ها و کارخانه‌ها برای آگهی و معرفی کالاها و خدمات و صنعت و فعالیت ایجاد شده تهیه می‌کنند.

در حقیقت می‌شود بیان کرد که عکاسی صنعتی یک برداشت و ابزار واضح و معلوم برای تمامی اشخاص در سنین متفاوت است که با به کارگیری تصویر صنعتی ، با یک نظر و دید در چارچوب یک تصویر ، مشخصه‌های ویژه و انحصاری کالاها و خدمات و فعالیت مورد نظر را متجلی می‌سازد.

 • در عکس صنعتی ، به سبب وجود فضای سرپوشیده و یا سرباز کارخانه و شرکت ، فاکتورهای فراوانی بر چگونگی و حالات تصاویر اثرگذار می‌باشند که فقط با وجود خبرگی و تسلط عکاس صنعتی و برخورداری از ابزار و وسایل و سیستم‌های حرفه‌ای و مدرن می‌شود تصاویر صنعتی باکیفیت و بی‌نظیری را در حالت و وضعیت‌های گوناگون در این نوع محیط‌ها تولید کرد.
 • در عکاسی صنعتی ، به سبب محیط و مکان و عرصه‌ی وسیع و بزرگ ، منبع‌های تابشی پرتوهای گوناگون ، کالاهاو تجهیزاتی با براقی و جلای مختلف ، عکس بردار صنعتی به تیزنگری و ریزبینی فراوانی احتیاج دارد. همواره زمانی که عکاس آغاز به کار می‌نماید ، می‌بایست نخست تعدادی تصاویر آزمایشی را عکاسی نماید تا قادر باشد با نظاره و رسیدگی و تفحص در تصاویر آزمایشی و به وجود آوردن دگرگونی و تعویض‌های ضروری در تصاویر ، توقعات و دورنمای لازم را از تصویرهای حقیقی تامین نماید.
 • پیوسته ضروریست به منظور تولید عالی‌ترین عکس صنعتی ، عکاس با وجود سیطره بر فضای شرکت و کارخانه ، با مسئول فنی هم صحبت کند تا آگاه گردد که چه سوژه و موردی در یک عکس صنعتی مورد توجه و هدف آنان می‌باشد ، چرا که مقصود نهایی از یک تصویر صنعتی ، آگهی و معرفی کالاها و فرآورده‌ها و خدمات ، جذب مشتریان و سود حداکثر است.
 • چینش و دکوراسیون در عکاسی صنعتی بر چگونگی و متمایز سازی مشخصه‌های فرآورده و کالاها و سیستم‌ها فراوان موثر است ، بنابراین ضروریست که عکس بردار برای یک تصویر صنعتی پیشرفته از سه پایه‌های مخصوص دوربین‌ها استفاده نماید تا قادر باشد بدون حرکت و تکان دست‌ها با جهت گیری و چارچوب صحیح تصاویر معتبر و ارزنده‌ای را تولید کند.
 • در بعضی حالات ضروریست از کالاها و اجناس و سیستم‌ها و ابزارهای کوچک عکس های صنعتی فراهم گردد ، توصیه می‌شود که عکس برداری در این صورت در آتلیه با نورافکنی تصنعی صورت گیرد ، چرا که در فضای سرباز و سرپوشیده کارخانه‌ها با بودن منبع‌های تابشی پرتوهای متعدد مهار وضعیت و فضای مورد نظر به راحتی ممکن نیست و ضروریست که زمینه سازی مختلفی در این خصوص انجام گیرد. ولی هنگامی که عکس صنعتی در جو و فضای خود کارخانه تهیه می‌گردند ، عکاس با شناخت منبع‌های تابشی پرتوهای فضای اطراف ، اجرای پاره‌ای از دگرگونی‌ها و تعویض‌های سیستم‌ها و فضای موجود ، به وجود آوردن چینش و زاویه بندی درست ابزارها و تجهیزات و سیستم‌ها ، اعمال پاره‌ای از بازسازی‌ها و اصلاحات قادر است به تولید تصاویر صنعتی مطلوب و عالی دست یابد.
 • در عکس صنعتی که در جهت معرفی و تبلیغات کالاها و فرآورده‌های تجاری و صنعتی انجام می‌گردد ، ضروریست که عکس بردار با توجه و اهمیت زیادی در به وجود آوردن ترکیب بک گراند کالاها و فرآورده‌ها ، مشخصه‌های کالاهای مورد هدف را شاخص و متمایز سازد. بدین منظور عکس بردار است در تصاویر صنعتی در استودیو از پرده‌های ویژه عکس برداری صنعتی بهره بگیرد.
 • لنزهای دوربین و ابزارهای آن در افزایش حالت و جذابیت عکس تبلیغاتی و صنعتی فراوان موثرند. بدین سبب عکی بردار با تجهیزات مدرن و منابع تجهیز شده به همراه دانش و مهارت و تسلط فراوان قادر است پیوسته تصاویر صنعتی منحصر به فرد و باکیفیتی را در عرصه عکاسی صنعتی و تجاری در سوابق و کارنامه‌ی خود دارا باشد.

در این بخش به چهار شکل گوناگون از عکاسی پیشرفته که به پیشرفت فعالیت‌های مارکتینگ شرکت‌ها و کارخانه‌ها یاری می‌رساند ذکر می‌گردد:

 • عکس صنعتی از کالاها و فرآورده‌ها: عکاسی از کالاها و اجناس مطلوب و عالی یکی از اساسی‌ترین اقداماتی می‌باشد که قادرید در حرفه و صنعتتان به منظور انتظار سود و فروش بیشتر انجام دهید. شرکت و کارخانه شما چه کالاها و فرآورده‌های کوچک و اندک را عرضه نماید و چه محصولات و دستگاه‌های انبوه ، احتیاج به عکس‌هایی دارید که با عالی‌ترین شکل کالاها و فرآورده‌هایتان را برجسته سازی و شاخص سازد.
 • پرتره‌های صنعتی: عکس صنعتی از کادر و پرنسل می‌بایست به صورت ماهرانه باشد و در عکس‌های بروشورها و کاتالوگ‌ها و اعلان‌های تبلیغاتی عرضه گردد. همچنین از این عکس‌ها برای عکس‌های نمایه و یا شرح حال در وبگاه نیز می‌توان بهره گرفت. ولو در صورتی که حرفه و فعالیت شما از محیط کاری و دفتری برخوردار نیست ، عکس‌های پرتره صنعتی در متمایز شدن صنعت و تجارت شما و بر نگرش و برداشت مشتریان فراوان تاثیرگذار خواهد بود.
 • عکس صنعتی از ساختمان‌ها و سازه‌های فیزیکی: هرگز در عکس برداری صنعتی عکاسی از تاسیسات و فضاهای درونی و بیرونی کارخانه و شرکت را از یاد نبرید. برداشت و تفاسیری که مشتریان و مخاطبان از صنعت و تجارت شما دارند بسیار متاثر از نصاویر مکان و فضای فعالیت و حرفه شما می‌باشد.
 • عکس برداری در فضا و مکان حقیقی: در پایان عکس برداری در فضا و مکان مورد نظر موجب می‌گردد مخاطبین و خریداران شما یک برداشت و نظر مثبت و مطلوب در رابطه با محیط صنعتی و تجارت و فعالیت شما به دست آورند. اینکه مخاطبان و خریداران محصولات شما مشاهده نمایند که شما به چه طریق فعالیت می‌کنید و بر صنعت و تجارت ، فرآورده‌های تولیدی و سرویس‌های ارائه شده مدیریت دارید به آنان آسودگی خاطر می‌بخشد. به علاوه عکاسی در محل موجب می‌شود که از رخوت و فلج شدن فعالیتتان پیشگیری گردد و پرسنل و کارکنان و اعضای مجموعه با قدرت و مهارت بیشتری به فعالیت جهت عکس صنعتی بپردازند.

عکاسی صنعتی در محیط‌های نورانی

بهترین روش عکاسی از کالا برای فروشگاه‌های اینترنتی

تجهیزات نورپردازی در عکاسی صنعتی