به وفور اسم گارانتی یا ضمانت را شنیده ایم و از آن استفاده کرده ایم. موضوع این مطلب آموزش بازاریابی گارانتی guarantee و وارانتی warranty است.

بنابراین اسم گارانتی برای همه افراد آشناست و با آن بارها سر و کار داشته اند. گارانتی ضمانتی است که فروشنده یا تولید کننده متعهد می شود تا زمانی مشخص و در صورت ایجاد مشکلاتی خاص خدماتی را به مشتریان ارائه دهد. در واقع توافق بر شرایط و زمانی که فروشنده یا تولید کننده به مشتری خود خدمات پس از فروش می دهد. معمولاً گارانتی به سه شکل در اختیار خریدار قرار داده می شود.

انواع گارانتی محصول در بازاریابی:

یک) گارانتی لحظه خرید و در داخل بسته بندی محصول

این نوع گارانتی بهترین نوع گارانتی است. زیرا گارانتی ها در این صورت دارای شماره سریال هستند و خود کارخانه بر روی آنها گارانتی را قرار داده است.

دو) وارانتی هنگام تعمیر

برخی دیگر از کالاها زمانی که نیاز به تعمیر پیدا می کنند ، پس از تعمیر آن توسط شرکت تولید کننده یک گارانتی را به شکل فاکتور در اختیار شما قرار می دهند.

سه) گارانتی هنگام نصب

برخی دیگر از گارانتی ها در هنگام نصب محصول به خریدار داده می شود.

همانطور که گفته شد بهترین گارانتی برای محصول ، گارانتی هست که کارخانه هنگام تولید کالا در بسته بندی آن قرار داده است. این نشان می دهد کارخانه محصول خود را قبل از اینکه روانه بازار کند آزمایش کرده است.

انواع وارانتی محصول در بازاریابی

علاوه بر گارانتی در بازار اصطلاحی به نام وارانتی نیز وجود دارد. بسیاری از افراد با اصطلاح گارانتی آشنا هستند ولی وارانتی را شاید تا کنون حتی نشنیده باشند. بنابراین برایشان جالب است که این اصطلاح چیست و در چه زمانهایی می توان از آن استفاده کرد. در این مقاله به شرایطی که وارانتی ها دارند اشاره می کنیم.

یک) زمان بیشتر

وارانتی نسبت به گارانتی از دوره زمانی ضمانت بیشتری برخوردار است. مثلاً اگر شما برای یک محصول یک گارانتی چند ماهه یا نهایتاً یکی دو ساله داشته باشید ولی در وارانتی ممکن است این ضمانت برای مدتهای بیشتری باشد. در واقع وارانتی به شما این مفهوم را منتقل می کند که محصولی که خریداری کرده اید دارای کیفیت بالایی است و نسبت به گارانتی می توانید مدت زمان بیشتری از خدمات پس از فروش آن بدون پرداخت هزینه برخوردار باشید.

دو) گارانتی عدم بازگشت هزینه

در گارانتی ها مشتریان اگر با خرابی محصول مواجه شوند و تصمیم بگیرند که به جای اینکه آن را به صورت رایگان و توسط نمایندگی آن ، تعمیر کنند می توانند تصمیم بگیرند که کالا را کاملاً به شرکت پس دهند و پول خود را پس بگیرند. اما در وارانتی این باز پس دادن هزینه یا پول خریدار وجود ندارد. شرکتها برای مدت زمان طولانی ، تعمیر محصول را به عهده می گیرند ولی هزینه و پول مشتریان را به آنها بر نمی گردانند.

سه) وارانتی تضمین قطعات

وارانتی ها بیشتر برای تضمین قطعات استفاده می شود. به این شکل که فروشنده یا شرکت ، متعهد می شود که در صورتی که محصول خریداری شده توسط شما خراب شد و نیاز به تعویض قطعات داشت این قطعه را با دریافت هزینه در اختیار شما قرارد دهد. این مورد بیشتر برای محصولات خارجی کاربرد دارد. زیرا در صورتی که قطعه ای از محصول شما خراب شود ممکن است در بازار نتوانید قطعه اصل آن را پیدا کنید ولی اگر محصول شما وارانتی داشته باشد می توانید با خیال راحت پس از خراب شدن یک قطعه از شرکتی که از آن خریداری کرده اید و وارانتی آن را دارید اصل قطعه را خریداری کنید.

چهار) وارانتی برای محصولات ایرانی

همانطور که در مورد سوم توضیح داده شد ، وارانتی برای محصولات خارجی که قطعات آن در کشور نیست بیشتر کاربرد دارد. بنابراین در ایران اگر محصولی ایرانی را خریداری می کنید همان گارانتی کافی است ، زیرا از آنجا که محصول توسط تولید کننده های داخلی تولید شده است پس قطعات آن در بازار موجود است و به وارانتی نیازی نیست.

نظر شما

The post انواع گارانتی و وارانتی محصولات در بازاریابی appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.