آموزش رباتیک برای کودکان و سن آموزش رباتیک به کودکان موضوع این مقاله است. با مزایای آموزش رباتیک به کوکان آشنا می شویم.

سن مناسب و مزایا و دوره‌های آموزش رباتیک برای کودکان

تعلیم و فراگیری رباتیک به بچه‌ها مدد فراوانی در ظهور و نمود نوآوری و ابتکار آن‌ها خواهد نمود. آینده‌ی فرا روی ما ، آینده‌ای تماماً اتوماتیکی و ابزاری و دستگاهی می‌باشد. در دوره‌های آینده ناظر ماشینی شدن و اتوماتیک شدن اغلب فعالیت‌ها و امور کنونی که به روش یدی اجرا می‌گردد خواهیم بود. از این رو تعلیم و فراگیری رباتیک برای بچه‌ها موجب می‌شود آنان با بهره گیری از هوشیاری و دقت و نبوغ نهانی و باطنی خود اقدام به ابداع و تولید ابزارها و دستگاه‌هایی کنند که ممکن است بر متخصصان و کارشناسان این حوزه مستور و پنهان مانده شده باشد.

بچه‌ها در صورتی که در راه و مدار دانش وارد شوند حتماً خالق و سازنده چیزهای زیادی خواهند شد. با آنکه احتمالاً وسایل و ماشین‌های تولید شده در این سنین بلااستفاده و بی‌مصرف خواهد بود ، ولی طرح‌ها و مدل‌های مختلفی را پیش روی متخصصان و فرهیختگان این حوزه قرار خواهند داد.

تعیلم و فراگیری رباتیک برای بچه‌ها قادر است همچون یک بازی و تفریح به شمار آید و همچنین در رشد و هوش کودک و تکامل نبوغ و هوش و مهارت‌های ذهنی کودکان ، تاثیرگذاری بسیاری خواهد داشت.

سن مناسب آموزش رباتیک به کودکان

براساس عقیده متخصصان تعلیمی و تدریسی آغاز مطالب و موضوعات علمی برای دوره‌های سنی پایین‌تر از ۸ سال در حقیقت موجب وقفه و رکود در تکامل و نموی گنجایش مغزی کودکان می‌شود. همان طور که می‌دانید تعلیم و فراگیری رباتیک نیز یک مبحث کاملاً علمی می‌باشد. توجه داشته باشید که تعالیم و فراگیری‌های مهارتی برای کودکان زیر ۸ سال در اولویت قرار دارد و نبایست فکر و ذهن بچه‌ها را پیش از تکامل و نموی تمام مغز با موضوعات علمی محصور نمایید.

آموزش رباتیک

لگوی آموزشی همچون یک نظام و روش جهانی تعلیمی ، با قصد و نیت تعلیم و فراگیری همراه با خلق و ابداع ، مقاطعی به منظور تعلیم و فراگیری رباتیک دارد که بچه‌های رده‌ی سنی دبستانی ۱۰ تا ۱۴سال به آن مشغول می‌شوند. ارتباط مقاطع لگو و تعلیم و فراگیری موضوعات و جستارهای نیرو و انرژی و حرکت همچون مقدمه‌ای که الزام و نیاز این نوع تعالیم می‌باشد نمایانگر دید ژرف و ظریف این نظام و شیوه‌ی تعلیمی جهانی می‌باشد.

دوره‌های رباتیک لگوی LEGO آموزشی

دوره‌ی آموزش رباتیک WEDO

این مقطع ویژه کودکان ۱۰ تا ۱۲ ساله دبستانی می‌باشد. در این مقطع کودکان با معنای روبات و از شیوه کارکرد آن آگاهی می‌یابند و نحوه مدیریت ساختارهای ماشینی خود را می‌آموزند که چطور ساختارهای خلق شده ماشینی خود را مدیریت کنند. جعبه‌های تعلیمی WEDO ، کامل‌ترین جعبه‌های آموزشی برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ ساله در دوره‌ی دبستان در گستره‌ی جهانی است که در آن کودکان دبستانی به صورت حقیقی جهان روبات‌ها را مشاهده و آزمایش می‌نمایند. در این مقطع کودکان دبستانی از رمز گذاری و برنامه نویسی راحت و آسان شناخت پیدا می‌کنند تا در مقطع حرفه‌ای بعدی این عمل را کامل‌تر فراگیرند.

دوره‌ی آموزش رباتیک RT

مقطع صنعت و فن آوری روبات ویژه نوجوانان ۱۴ تا ۱۷ ساله است. این مقطع آموزشی حاوی مباحث و جستارهای روباتیک می‌باشد. در حقیقت کودکانی که در مقطع پیشین ، تمام تعالیم در مورد موضوعات اولیه و ریشه‌ای ماشینی و سازوکارهای تلفیقی را فراگرفته‌اند ، در این مقطع مدیریت ساختارهای خلق شده ماشینی خود را توسط یک دستگاه تکمیل کننده و پردازشگر را هم فرا می‌گیرند. در این فاز ، موضوعات و مباحث عنوان شده باید توسط ساخت یک روبات رمزگذاری شده به جواب برسد ، که این روبات ، با آنالیز اطلاعات پیرامونی ، فعالیت و حرکتی در راستای پاسخ به مبحث و مساله مورد هدف ارائه می‌نماید.

مزایای آموزش رباتیک به کودکان

  • سوق دادن و کنشورسازی فکر و اندیشه بچه‌ها در جهت یافتن پاسخ و ارائه راهکارهای گوناگون و سازنده با تعلیم و فراگیری رباتیک.
  • تقویت و رشد حس همکاری و مشورت و همدلی و فعالیت‌های تیمی و دسته جمعی در دوره‌های آموزشی رباتیک.
  • رشد و تکامل و تقویت خلاقیت و ابداع و نوآوری با تعلیم و فراگیری رباتیک.
  • فزونی گرایش و تمایل به سمت مسائل ریاضی و مکانیکی و کامپیوتری.
  • آموزش‌های رباتیک توانمندی‌ها و قابلیت‌های ضروری را در جهت آنالیز آینده کاری و حرفه‌ای کودکان مهیا می‌سازد. والدین قادرند آینده بچه‌ها و عرصه‌ی کاری و حرفه‌ای آنان را با تحصیل مقدمات و اساس خلاقیت در آن‌ها در دوره‌ی کودکی تعیین و آنان را در راه صحیحی راهنمایی و جهت دهی نمایند.

موضوعات مرتبط :

بازی های تقویت هوش کودکان دبستانی

روش های پرورش خلاقیت در کودکان و آموزش خلاقیت به کودکان

موسسه خلاقیت و استعدادیابی تخصصی

راهکارها و روشهایی جهت تقویت حافظه کودکان دبستانی

آموزش کلاژ برای کودکان

تقویت هوش غالب