اغلب استارت آپها با بودجه و سرمایه اندکی شروع به کار می کنند.

برای کارآفرین هایی که کسب و کاری را به تازگی راه اندازی کرده اند و بودجه لازم برای بازاریابی ندارند ، بسیار مهم است که بتوانند با صرف بودجه کافی برای تبلیغات ، مشتریان زیادی را به دست آورند. برای دست یابی به این هدف ، بهترین و هوشمندانه ترین راه این است که با رقیبان خود شریک شوند. در این مشارکتهای سودآور معمولاً قراردادی برای همکاری بین دو یا چند نفر بسته می شود و طی این قرارداد این افراد در سودی که همکاران آنها به دست می آورند شریک می شوند.

از نظر مشاوره بازاریابی ، راه حلی بهتر از این وجود ندارد که شما بتوانید رقیبان خود را به همکار خود تبدیل کنید و در سود آنها نیز شریک باشید. پس نسبت به این پیشنهاد جدی تر فکر کنید.

کارآفرینهای زیادی هستند که توانسته اند از این طریق مشتریان زیادی پیدا کنند. از طرفی ، شرکتها و افراد دیگر نیز مشتاق همکاری با شما هستند ، زیرا از این طریق می توانند محصولات خود را گسترش دهند و با فروش محصولی که متعلق به شرکت شماست ، سود زیادی به دست آورند. بنابراین ، این مشارکت برای هر دو طرف ، برد-برد محسوب می شود. نکته مثبت این مشارکت در این است که با کمترین سرمایه برای راه اندازی کسب و کار نیز می توانید از این روش استفاده کنید. این مشارکت در اشکال مختلف می تواند اتفاق بیافتد.

  • در شکل اول این مشارکت ، زمانی که همکار شما با مشتریان جدیدی مواجه می شوند که قادر به تأمین نیازها و تقاضاهای آنها نیستند ، شرکت شما را به آنها معرفی می کنند. در این گونه همکاری ، طبق قرار دادی که از قبل دارید ، درصدی از سود حاصل از این معامله را به همکار خود اختصاص می دهید.
  • در شکل دوم این ارتباط ، محصول مشترک جدیدی با همکار خود تولید می کنید و آن را به مشتریان و بازار معرفی می کنید. سود حاصل از فروش این محصول مشترک نیز به صورت درصدی تقسیم می شود.
  • در شکل سوم این مشارکت ، شرکت رقیب شما که قرار است با شما همکاری کند ، پولی را از شما دریافت می کند و در قبال آن ، شرکت و محصول شما را به عنوان یک شرکت مطمئن و محصول شما را به عنوان یک محصول مناسب به مشتریان خود معرفی می کند.
  • در شکل چهارم این همکاری ، در این روش شما با همکار خود یک کسب و کار جدید به وجود می آورید و سود حاصل از این فعالیت جدید ، نصیب هر دوی شما می شود. در این مشارکت ، معمولاً هر شرکتی سعی می کند در منابع و امکاناتی که دارد با همکار خود شریک شود تا بتوانند کسب و کار جدید را راه اندازی کنند.

بسیاری از شرکتها ممکن است از این گونه همکاریها اجتناب کنند و دلیلشان هم این است که تمایل دارند مستقل عمل کنند و برنامه های خود را در اختیار شرکتهای دیگر قرار ندهند ؛ یا اینکه تمایل ندارند شرکت دیگری در امور مربوط به کسب و کارشان دخالت داشته باشد. در حالی که این گونه مشارکتها نه تنها از استقلال شرکتها کم نمی کند بلکه موجب افزایش درآمد و تعداد مشتریان هر دو طرف می شود.

بنابراین ، توصیه می شود ، در صورتی که شرکت نوپایی هستید یا بودجه کافی برای تبلیغات و به دست آوردن مشتریان کافی ندارید حتماً با دیگر شرکتها که می تواند یک شرکت بزرگ و شناخته شده یا چند شرکت کوچک و تازه تأسیس مانند شرکت خودتان باشد همکاری کنید تا روند سودآوری و مشتری یابی با سرعت بیشتری اتفاق بیافتد. نکته اساسی و مهم دیگر که در انتها باید به آن توجه داشته باشید این که در این گونه مشارکتها ، علاوه بر سود و منفعت خودتان به سود همکار خود نیز بیاندیشید تا همکاری و سود طرفین ، بیشتر شود و این همکاری دوام بیشتری داشته باشد.


موضوع مرتبط :

فعالیت چند استارت آپ در یک فضای مشترک ، راه حلی برای کاهش هزینه ها

لزوم طراحی یک مدل کسب و کار منعطف برای استارت آپ ها

سرمایه گذاران فرشته چه کسانی هستند و به استارتاپها چه کمکی می کنند؟

خدمات رایگان مشاوره بازاریابی در پارک بازاریابی ایران

 

نظر شما

The post مشارکت سودآور با رقبا appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.