نابسامانی های اقتصادی هر کشوری مردم را نسبت به آینده نگران می کند.

این مسئله در کشور ما نیز دیده می شود. در چنین شرایطی مردم ممکن است با هر تبلیغ یا قرعه کشی و جایزه ای ترغیب شوند که این روش را امتحان کنند تا با جایزه ای که به دست می آورند مشکلات مالی خود را یک شبه بر طرف کنند. این مورد تا کنون به وفور دیده است ، به ویژه اگر پای جایزه گران قیمتی مانند خودرو یا چندین میلیون پول در میان باشد مردم بیشتر وسوسه می شوند که در این قرعه کشی شرکت کنند.

همین انگیزه و رغبت مردم موجب شده است برخی از شرکتها به محض اینکه به فکر بالا بردن فروش خود می افتند به سرعت به راه اندازی یک قرعه کشی و جایزه باشند. اما چند درصد احتمال دارد از میان هزاران یا میلیون ها انسان که در قرعه کشی شما نیز برنده شوید ؟ اگر به قانون احتمالات مراجعه کنیم خواهیم دید که این احتمال بسیار ضعیف است. اکثر افرادی که در این قرعه کشی ها شرکت می کنند معمولاً هیچ جایزه ای را نمی برند.

پس اگر این قرعه کشی ها را چند بار شرکت کنند و هیچ جایزه ای نبرند کم کم نسبت به آن شرکت و محصولاتش بد بین می شوند. آنها نه تنها از آن محصول خریداری نمی کنند بلکه به دیگران نیز این احساس و فکر را خود منتقل می کنند و آنها را از خرید آن محصول منصرف می کنند. اگر به فکر این هستید که این احساس منفی و سرخوردگی را هیچ گاه در مشتریان خود ایجاد نکنید پس بهتر است از ترفند قرعه کشی در موقعیتهای مناسب استفاده کنید و مدام به فکر استفاده از این روش نباشید. بهتر است از روشهای خلاقانه دیگری برای افزایش فروش خود استفاده کنید.

یکی از این روش ها می تواند این باشد که شما درصد هر چند اندکی از تخفیف روی تمامی محصولات خود در نظر بگیرید. همان هزینه ای که قرار بود برای جایزه های گران قیمت در تعداد محدود یک یا دو عدد در نظر بگیرید ، همان هزینه را برای تمامی محصولات و مشتریان خود بدون شرکت در قرعه کشی و انتظار برای نتیجه گیری از شرکتشان در قرعه کشی در نظر بگیرید. با این کار نه تنها همه مشتریان شما از این امتیاز و فرصت می توانند به صورت مساوی بهره مند شوند بلکه به محض خرید از محصول شما شامل این امتیاز و فرصت مناسب می شوند و نیازی نیست شانس خود را امتحان کنند و در نهایت نیز نا امید شوند.

اگر چنین روشهایی را جایگزین قرعه کشی کنید می توانید احساس مثبت و خوبی را در ذهن تمامی مشتریان خود ایجاد کنید. ایجاد احساس بد بینی در مشتریان می تواند یکی از بدترین ضربه هایی باشد که خودتان با انتخاب روشهای نا مناسب برای فروش محصولاتتان به کسب و کار خود وارد می کنید. به ویژه هم اکنون که در آستانه شروع سال جدید هستیم و ممکن است کسب و کارها از این فرصت برای اینکه بتوانند فروش بالاتری داشته باشند استفاده کنند. در حالی که یکی از نامناسب ترین زمان ها برای راه اندازی قرعه کشی دقیقاً همین زمان­های حساس و ویژه است .

زیرا مردم به دلیل گران بودن کالاها و خرج زیادی که در آستانه سال جدید دارند وسوسه می شوند که در این قرعه کشی ها شرکت کنند ، بلکه بتوانند بخشی از مخارج خود را به یکباره جبران کنند. اما این مسئله را در نظر نمی گیرند که چند درصد احتمال دارد که در این مسابقات یا قرعه کشی ها برند شوند. بنابراین نه تنها به مقصود خود نمی رسند بلکه ممکن است به دلیل شرکت در قرعه کشی ، بخشی از بودجه خود را صرف خرید این محصولات کرده باشند و در نهایت به این نتیجه برسند که کار اشتباهی انجام داده اند و احساس منفی نسبت به شما و محصولتان پیدا می کنند.

از نظر مشاوره بازاریابی ، رعایت کردن این موارد و در نظر گرفتن مشتریان به عنوان عنصر مهمی که موجب حیات یا از بین رفتن کسب و کار شما می شود موجب می شود مشتریان همیشه نسبت به شما خوشبین باشند و این مسئله برای حیات کسب و کار شما بسیار ضروری است.


موضوع مرتبط 

تکنیکهای کاهش معایب خریدهای اینترنتی با هدف بالا بردن اعتماد مشتریان

مشاوره بازاریابی اینترنتی

نظر شما

The post با انتخاب روشهای نادرست ، مشتریان را نسبت به خود بدبین نکنید ! appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.