به برکت گسترش اینترنت روشهای نوینی در بازاریابی ظهور پیدا کرده که یکی از آنها بازاریابی ویروسی است.

در بازاریابی ویروسی یک پیام یا محتوا همچون یک ویروس به سرعت منتشر می شود. در بازایابی ویروسی ، افرادی که با محتوای شما مواجه می شوند به سرعت پیام و محتوای شما را با دیگران به اشتراک می گذارند. پدیده ای که این وسط انتشار این پیام را مانند سرعت نور افزایش می دهد ، استفاده از امکاناتی است که اینترنت در اختیار ما قرار داده است. بازاریابی ویروسی برای بسیاری از مدیران بازاریابی از جذابیت زیادی برخوردار است ؛ چرا که با کمترین هزینه و با بالاترین سرعت می توانند پیام خود را در میان مشتریان منتشر کنند.

اما هر استراتژی ، نقاط ضعف و قوتی دارد و گاهاً خطراتی در کنار ویژگیهای جذاب آنها وجود دارد که همواره در زمان استفاده از این استراتژیها باید نسبت به این خطرات هوشیار باشیم تا بتوانیم احتمال این خطرات را به حداقل ترین میزان کاهش دهید. علی رغم مزیتهای زیادی که بازاریابی ویروسی برای برندها یا شرکتها می تواند داشته باشد ، اما خطراتی که در ادامه این مقاله مطرح می شود از جمله مهمترین خطراتی است که می تواند بازاریابی ویروسی شما را تهدید کند و لازم است همیشه نسبت به این عوامل هشدار دهنده حساس باشید.

یک)  خطر کامنتها و مطرح کردن تجارب منفی مخاطبان در بازاریابی ویروسی

یکی از اولین و مهمترین خطراتی که ممکن است این نوع بازاریابی را تهدید کند نظرات منفی مخاطبان است که در صفحات اینترنتی مربوط به شما مطرح می کنند. در بازاریابی ویروسی ، به دلیل تعامل بالای بین کاربران ممکن است در صورتی که یکی از مخاطبان شما که یک تجربه منفی در خصوص محصول یا برند شما دارد به راحتی در این شبکه ها نظر و تجربه خود را در اختیار دیگر کاربران قرار دهد و همین موجب انصراف یا تغییر نگرش و احساس بسیاری از کاربران و مخاطبانتان نسبت شما شود.

بر اساس نظر مشاور بازاریابی ، همانطور که انتشار یک پیام و نظر مثبت می تواند به سرعت موجب جذب افراد زیاد به استفاده از محصول یا خدمات شما شود ؛ دقیقاً یک پیام و نظر منفی نیز می تواند به سرعت بسیاری از آنها را منصرف کند. برای پیشگیری از این اتفاق بهترین کار این است که در مرحله اول به خوبی نیاز مشتریان خود را شناسایی کنید و در مرحله دوم سعی کنید محصولات و خدماتی را به مشتریان خود عرضه کنید که رضایت آنها را جلب کند و در نتیجه مشتریان راضی شما موجب تشویق دیگران به استفاده از این کالا یا خدمات شوند.

دو) فاصله بین میزان انتشار پیامها و میزان فروش واقعی در بازاریابی ویروسی

یکی دیگر از تهدیدهایی که در بازاریابی ویروسی وجود دارد این است که میزان انتشار بالای یک پیام ممکن است از طرف مدیران بازاریابی که به مدیریت رسانه های اجتماعی مشغول هستند چنین برداشت شود که میزان فروش نیز بالا خواهد بود و همین امر احتمال تصمیم های اشتباه صاحبان شرکتها را ممکن است در بسیاری از موارد افزایش دهد. در حالی که تجربه نشان داده است میزان انتشار یک پیام یا محتوا در رسانه های اجتماعی نمی تواند پیش بینی کند که میزان فروش نیز افزایش خواهد داشت.

سه) واکنشهای غیر واقعی مخاطبان در بازاریابی ویروسی

در بازاریابی ویروسی ، احتمال اینکه مخاطبان و کاربران شما واکنشهای غیر واقعی نسبت به محصول یا خدمات شما نشان دهند بسیار بیشتر از سایر بازاریابی هاست. بنابراین چندان نمی توان به رفتار و واکنشهای مخاطبان در این نوع بازاریابی اعتماد کرد و انگیزه ، سلیقه و نیازهای واقعی آنها را شناسایی کرد. پس همیشه سعی کنید از پیامها یا ابزارهایی استفاده کنید که احساس و واکنش واقعی مشتریان و مخاطبان خود را به درستی شناسایی کنید و فقط به بازاریابی ویروسی و داده های به دست آمده از آن تکیه نکنید.

چهار) مشتریان غیر هدف در بازاریابی ویروسی

از آنجایی که پیام شما در بازاریابی ویروسی همچون یک ویروس در حال انتشار است بنابراین به طور دقیق نمی توانید مشخص کنید که این پیام به دست کدام گروه از افراد برسد. در این میان ممکن است بسیاری از مخاطبان شما شامل افرادی باشد که جزء گروه هدف شما نیستند و بسیاری از تلاشها و برنامه های شما بیهوده خواهد بود. در نتیجه این خطر وجود دارد که مسیر بازاریابی شما از مسیر واقعی و اصلی خود خارج شود و شما را نیز دچار اشتباه کند.

پنج) افزایش میزان کپی برداری در بازاریابی ویروسی

اهداف ، برنامه ها و شیوه های بازاریابی شما به راحتی در بازاریابی ویروسی ممکن است از طریق شرکتها و برندهای دیگر کپی برداری شود. بنابراین ، روشها ، برنامه ها و محصولات شما ویژگی منحصر به فرد خود را از دست خواهد داد.

احتمالاً یکی از روشهایی که شما برای بازاریابی خود انتخاب کرده اید استفاده از بازاریابی ویروسی است چرا که مزایای بسیاری زیادی برای شما دارد. اما بهتر است برای نتیجه گیری بهتر از این نوع بازاریابی به خطراتی که در این مقاله اشاره شد توجه کنید و برنامه هایی را برای پیشگیری از این خطرات طراحی کنید.


موضوعات مرتبط :

بازاریابی به روش تکثیر ویروسی (viral marketing)

بازاریابی ویروسی

مشاوره بازاریابی کلینیک زیبایی

پادکست بازاریابی MARKETING PODCASTS

بازاریابی اینترنتی در شرکت ها توسط مشاوران پارک بازاریابی| خدمات برنامه بازاریابی اینترنتی

مشاوره بازاریابی و فروش

 

نظر شما

The post پنج خطر اصلی که بازاریابی ویروسی را تهدید می کند ! appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.