زمانی که شروع به بازاریابی می کنید به این فکر نکنید که از همان لحظه اول باید از همه مسائل بازار و بازاریابی سر در بیاورید و در مسیر موفقیت و درک بازار بیافتید.

در آغاز کار فقط کافی است سیستم بازاریابی خود را درک کنید. برای این کار بهتر است از مراحل زیر شروع کنید.

یک) کسب اطلاعات از طریق مشتریان

سعی کنید اولین اطلاعات خود را از طریق مشتریان به دست آورید. جامعه هدف شما بهترین منبع برای کسب اطلاعات مفید برای شروع بازاریابی و فرآیندهای مربوط به آن است. می توانید یک سامانه نظر سنجی برای مشتریان راه اندازی کنید تا آنها به راحتی نظرات خود را راجع به نیازهایشان و محصولات موجود بازار که آیا توانایی بر طرف کردن نیازهای آنها را دارند یا تحت چه شرایطی می توانند به بهترین وجه نیازهای آنها را برآورده کنند کسب کنید. اگر به سیستم بازاریابی کمپانی های بزرگ دقت کرده باشید آنها به طور منظم به نظر سنجی مشتریان خود می پردازند.

از نظر مشاوره بازاریابی ، متن نظر سنجی خود را باید طوری طراحی کنید که تمامی جوانب مربوط به محصول ، بازار و شرایط آن را در بر بگیرد تا بتوانید اطلاعات جامعی به دست آورید.

دو) اطلاعات مربوط به رضایت و عدم رضایت مشتریان

بهترین و ارزشمندترین اطلاعاتی که می تواند به بازاریابی شما کمک کند اطلاعاتی است که درباره رضایت یا عدم رضایت مشتریان جمع آوری می کنید. می توانید این اطلاعات را در قالب انتقادات و پیشنهادات از مشتریان دریافت کنید. جنبه هایی که آنها نسبت به آن انتقاد دارند در واقع نشان دهنده عدم رضایت آنهاست و باید برای اصلاح آنها کوشید. موارد پیشنهادی آنها نیز بهترین راهنما برای ارتقاء سطح کیفی یا کمی محصول و خدمات است. متأسفانه در ایران به ویژه در بخشهای دولتی شاهد این هستیم که انتقادات و پیشنهادات مشتریان یا مخاطبان بیشتر حالت صوری دارد و چندان در اصلاح سازمان یا شرکت استفاده نمی شود. در حالی که بهترین راهنمای هر شرکت یا سازمانی ، موارد انتقادی و پیشنهادی مخاطبان یا مشتریان آنهاست.

سه) کسب اطلاعات در خصوص موقعیت شرکت

باید سعی کنید اطلاعاتی را در خصوص اینکه موقعیت کنونی شما در بازار کجاست به دست آورید. با کسب اطلاعات در این زمینه می توانید به خوبی به مواردی که موجب موقعیت کنونی شما در بازار شده است پی ببرید. اگر موقعیت خوب و مناسبی دارید عوامل دخیل در آن را به خوبی می توانید درک کنید و اگر موقعیت و جایگاه مناسبی ندارید باز هم می توانید به راحتی به عواملی که شما را در این موقعیت قرار داده است پی ببرید.

چهار) خود را به مشتریان معرفی کنید

پس از اینکه شناخت خوبی از مشتریان به دست آوردید و به نظرات و پیشنهادات و انتقادات آنها توجه کردید و آنها را در مسیر فعالیتهای خود ترتیب اثر دادید می توانید خودتان را به عنوان یک شرکت مسئول و مشتری مدار به آنها معرفی کنید. این معرفی یکی از مهمترین گامهای شما برای ساختن برند است.

پنج) اطلاعات به دست آمده از بخش تحقیق و توسعه

بخش R & D یا تحقیق و توسعه هر شرکتی از جمله مهمترین منابع اطلاعاتی برای شرکتهاست. این بخشها سعی می کنند با اطلاعات و داده هایی که به دست می آورند در بازاریابی شرکتها نقش موثری داشته باشند و محصول یا خدمات خود را توسعه دهند. پس اگر شرکت شما مجهز به این بخش است حتماً تعامل مناسب و قوی با این بخش داشته باشید.

شش) شناخت رقبا (تحقیقات بازاریابی)

اطلاعاتی که راجع به رقبای خود در بازار به دست می آورید بسیار مهم هستند. لازم است اطلاعات منسجم ، به روز و کاملی از فعالیتهای رقبای خود به دست آورید. هر شرکتی که تأسیس کرده اید یا به فکر تأسیس آن هستید و قصد دارید در زمینه بازاریابی آن اطلاعات جامعی به دست آورید رقبا یکی از مهم ترین قسمتهای این اطلاعات هستند که کمک بسیار زیادی برای شناخت بازار و بازاریابی شما می کنند.


موضوعات مرتبط :

ارائه راهکار برای چالش تعیین قیمت محصول جدید

معرفی محصول جدید به بازار چه مراحلی دارد؟

نظر شما

The post چگونه بازاریابی یک محصول را آغاز کنیم ؟ appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.