قدرت جملات و کلمات در فروش یک محصولی را نمی توانیم نادیده بگیریم. هر روز با انواع جملاتی مواجه می شویم که به نوعی قصد ترغیب و وسوسه ما برای خرید کردن را دارند. کدام یک از این جملات معمولاً برای شما وسوسه انگیزتر هستند ؟

تحقیقات مختلف و تجربیات فروشنده ها نشان داده است که گاهی جملات و کلماتی می توانند معادل با زحمت و بازاریابی چندین فروشنده و بازاریاب باشند. استفاده استراتژیک از جملات مناسب می تواند میزان فروش را به یکباره به میزان چشمگیری افزایش دهد. جملات قدرت این را دارند که خریداران را ساعتها در صفها نگه دارند و مشابه آن را چندین و چندین بار در تجارب مختلف دیده ایم. گاهی شاهد این هستیم که تعداد زیادی خریدار در صفهای طولانی در کنار یک فروشگاه ایستاده اند. چیزی که در آنها انگیزه خرید را افزایش داده  و آنها را مجبور به خرید کرده است چیست ؟

جملاتی که به مشتریان چنین القا می کند که اگر این معامله را انجام دهند سود زیادی خواهند کرد و دیگر فرصت چنین معامله ای برای آنها پیش نخواهد آمد از قدرتمندترین جملات هستند. نمونه بارز این جملات ، جملاتی هستند که پشت در فروشگاه ها ، مغازه ها یا بیلبردهای تبلیغاتی با عنوان ” با یک خرید ، یکی نیز رایگان ببرید” هست. ممکن است این جمله را به شکلهای گوناگون نوشته باشند ولی منظور همه آنها این است که مشتریان می توانند با خرید کردن یک محصول ، محصول دیگری را به صورت رایگان جایزه ببرند.

در چند سال گذشته نیز به ویژه در محصولات غذایی در برخی از فروشگاه ها مانند فروشگاه های “افق” یا “جانبو” ما شاهد چنین جملات ترغیب کننده بودیم. به عنوان مثال آنها تبلیغ می کردند که اگر مشتریان یک رب گوجه فرنگی خرید کنند دومی به صورت رایگان به آنها داده خواهد شد. همین شد که مشتریان زیادی برای خرید محصولات آنها به فروشگاه هایشان مراجعه کردند. همچنین در برخی از محصولات پوشاک نیز ما سالهاست که چنین تبلیغاتی را شاهد هستیم به عنوان مثال “با خرید یک کت و شلوار ، یک پیراهن نیز هدیه بگیرید” . اما ساز و کار فروشندگی یا بازاریابی در این دسته از تبلیغات چیست ؟ به نظر شما مشتریان واقعا با این خریدها سود خواهند کرد یا سود اصلی برای فروشنده هاست ؟

یک جمله قدیمی است که می گوید “هیچ ارزانی بی علت نیست” ، هر فروشنده ای بدون اینکه سودی به دست بیاورد ، محصول خود را با قیمت پایین به فروش نمی رساند.

این جمله با این تجربه که مردم همیشه به دنبال خرید محصولات با کیفیت هستند تناقض دارد. زیرا تجربیات مختلف نشان داده است که مشتریان ، محصولی را ترجیح می دهند که از کیفیت بالاتری برخوردار است و در حالت عادی ، بین محصولی که کیفیت پایین تر و به نسبت ، قیمت پایین تری نیز دارد و محصولی که کیفیت بالاتر و قیمت بالاتری نیز دارد ، مشتریان ترجیح می دهند محصول دوم را خریداری کنند زیرا از کیفیت آن مطمئن هستند. اما کلمه “مجانی” یا “رایگان” کاملاً این معادله را بر هم می زند و افرادی که همیشه به دنبال خرید محصول با کیفیت بودند با شنیدن کلمه رایگان یا مجانی ، محصولی که کیفیت آن پایین تر است اما رایگان می باشد انتخاب می کنند.

محققان سعی کرده اند سازوکار روانی این جملات و کلمات را در خریداران و مشتریان کشف کنند. آنها به این نتیجه رسیده اند که استفاده از کلمات رایگان و مجانی می تواند بار عاطفی و روانی زیادی برای مشتریان داشته باشد. بنابراین ، فروشنده ها اگر از مشاوره یک بازاریاب نیز استفاده نکرده باشند در اثر تجربه خود به این نتیجه رسیده اند که چقدر مردم نسبت به این کلمات واکنش نشان می دهند و همین موجب شده است که از این کلمات و جملات در تبلیغ خود و بازاریابی استفاده کنند.

از نظر مشاوره بازاریابی ، در واقع آنها با رایگان کردن محصولات خود هیچ ضرری نمی کنند. آنها فقط نحوه فروش و قیمتهای خود را متفاوت کرده اند ولی مشتریان فکر می کنند که با این انتخاب ، سود زیادی به دست خواهند آورد. آنها قیمتهای خود را بالا می برند ولی در عوض یک محصول را در کنار آن به رایگان به مشتریان می دهند. به عنوان مثال ، رب گوجه فرهنگی که هر قوطی آن ۵۰۰۰ هزار تومن بود را در فروشگاه هایی که از تبلیغ یکی بخر و دیگری را رایگان ببرد به قیمت ۱۰۰۰۰ هزار تومان می فروختند و در کنار آن یک قوطی دیگر به رایگان به مشتریان می دادند.

در واقع آنها هیچ ضرری نکرده بودند و در عین حال ، محصول دوم نیز به صورت رایگان به مشتریان داده نشده بود بلکه ارزش واقعی قوطی اول را دو برار کرده بودند. اما همین تبلیغ موجب فروش چند برابری فروشنده ها شده بود.

نظر شما

The post قدرت جملات فریبنده در فروش محصولات appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.