یکی از مشکلات مهمی که در بازار و سیستم بازاریابی ایران وجود دارد این است که اطلاعات دقیق و شفافی درباره بازارهای مختلف وجود ندارد.

به همین دلیل شناخت واقعی بازار و سهمی که شما در بازار دارید کار بسیار سخت و در بسیاری از موارد غیر ممکن است. بسیاری از شرکتها از اینکه سهم واقعی آنها در بازار چقدر است اطلاعات دقیقی در دست ندارند. نبود سیستم های تحقیقاتی از جمله عوامل ضعف در این زمینه است. تا زمانی که تحلیل دقیقی از اطلاعات موجورد در بازار و میزان فروش هر یک از برندها و رقیبان در بازار که کاملاً به صورت تخصصی و حرفه ای به دست آمده است وجود ندارد و بازخوردها و رفتارهای مشتریان مورد بررسی قرار نمی گیرد نمی توانیم سهم دقیق خودمان یا رقیبان در بازار را تخمین بزنیم و نداشتن این اطلاعات ما را با مشکلات زیادی در بازاریابی ، فروش و ارتباط با مشتریان مواجه خواهد کرد.

برای مشخص شدن اهمیت این خلأ در بازاریابی ایران یک مثال مطرح می کنیم. فرض کنید شما اطلاعاتی از رفتار مصرف کننده های خود در دست ندارید و تصمیم می گیرید تا قیمت محصول خود را افزایش دهید. اما  در مقابل ، شرکتها و برندهای رقیب قیمت خود را ثابت نگه می دارند و تغییری در آن ایجاد نمی کنند. درست در همین شرایط است که سهم بازار زیادی از بازار را از دست خواهیم داد. چرا که بدون شناخت دقیق مصرف کننده ها و رقیبان خود اقدام به کاری کرده ایم که کاملاً به ضررمان تمام شده است.

لازم به یادآوری است که امروزه نسبت به سالهای گذشته ، تغییرات زیادی در شرایط بازار و بازاریابی اتفاق افتاده است. امروزه با بازاریابی الکترونیکی و مدلهای جدیدی از بازاریابی و شناخت مشتریان مواجه هستیم. به همین دلیل بهتر است علاوه بر تحقیق حضوری در بازار به تحقیق در فضاها و شبکه های مجازی و اجتماعی نیز بپردازید. از جمله اشتباهات بزرگی که موجب به دست آمدن اطلاعات نادرست در بازاریابی می شود موارد زیر هستند :

یک) تصمیم گیری بر مبنای فروش

بسیاری از شرکتها در ایران میزان فروششان را مبنا قرار می دهند و بر اساس آن تصمیم می گیرند که چه اندازه سهم در بازار دارند یا مشتریان آنها چه میزان هستند و اینکه رضایت از کالا چقدر است. در حالی که ادامه دادن این روند بدون تحقیقات منسجم و دقیق و کشف اطلاعات درست از بازار و مشتریان می تواند ما را به تصمیمهای نادرستی سوق دهد که نتایج سنگینی به دنبال داشته باشد که جبران کردن آنها بسیار سخت خواهد بود.

دو) کم اهمیت جلوه دادن دانش بازار و بازاریابی  

یکی دیگر از خطاهایی که شرکتها به ویژه در ایران مرتکب می شوند این است که آنها فکر می کنند هر مسئله ای را از طریق تجربه می توانند حل کنند و فقط تجربه برای آنها کافی است تا بتوانند تصمیم درست بگیرند و موفق شوند. دنیای کسب  و کار امروزی با دنیای کسب و کارهای گذشته از زمین تا آسمان فرق کرده است. اعتقاد به چنین باوری می تواند ما را به راحتی از صحنه رقابت حذف کند.

چرا که رقیبان شما به خوبی می دانند دانش بازاریابی تا چه اندازه می تواند برای آنها مفید باشد و اطلاعات درست و قابل اعتمادی به آنها بدهد. علاوه بر این تنها با تکیه بر دانش بازاریابی است که می توانید حتی تجربیات خود را به صورت برنامه در آورده و آینده را پیش بینی کنید. پس حتماً از افرادی که در این زمینه تخصص دارند استفاده کنید یا دانش بازاریابی خود را به صورت حرفه ای بالا ببرید تا با کسب اطلاعات درست و قابل اعتماد در زمینه سهم بازار و مشتریان خود بتوانید تصمیمات درستی در مسیر بازاریابی خود بگیرید.

کلیه شرکت ها می توانند جهت مشاوره بازاریابی با ما تماس بگیرند.


افزایش سهم بازار به کمک چند تکنیک بازاریابی

بهترین مشاور بازاریابی در ایران

نظر شما

The post ریشه ها و دلایل اطلاعات نادرست در خصوص سهم بازار در ایران appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.