موضوع توسعه محصول را میخواهیم در این مقاله تشریح کنیم. هر کسب و کاری دوره و مقطع خاصی می تواند مشتریان را جلب کند یا به درآمدی که مد نظر دارد برسد.

آیا اگر شما شیوه یا محصول خود را همچنان ثابت نگه دارید می توانید برای همیشه در بازار باقی بمانید یا اینکه به سود مورد نظر خود برسید ؟

قطعاً پاسخ ما خیر است. چرا که محصول شما به لحاظ تکنولوژی و کیفیت افت خواهد کرد یا اینکه بازار پر از محصول شماست با شرایط خرید بهتر که مشتریان ترجیح می دهند به سراغ آنها بروند. از طرفی پس از مدتی که مشتریان با محصولات شما آشنا شدند و ترجیح دادند که از برند و محصولات شما خرید کنند دوست دارند تا جایی که امکان دارد شما با محصولات متنوع خود بتوانید نیازهای آنها را ساپورت کنید. پس همیشه نمی توانید یک شکل وارد بازار شوید و تا انتها به این روش و محصول ادامه دهید.

توسعه محصول هم برای شرکتهای کوچک و هم بزرگ لازم است اما این الزام برای شرکتهای کوچک بیشتر است چرا که آنها پس از مدتی دوست دارند سهم بازار خود را افزایش دهند و میزان درآمد بیشتر داشته باشند. پس این آرزو به واقعیت نمی پیوندد به جز اینکه شما به فکر توسعه محصول خود باشید. شما برای توسعه محصول یا می توانید همان محصول خود را با کیفیت و ارتقاء گزینه ها و امکانات آن توسعه دهید یا اینکه محصولات مکمل و بیشتری را در کنار محصول اولیه خود تولید کنید.

از طرفی ممکن است شما تولید محصولی را سالهاست شروع کرده باشید. در این صورت محصول شما در بخش انتهایی چرخه عمر خودش است و لازم است شما محصولی که متناسب با نیازهای به روز شده مشتریان است تولید کنید پس خواه ناخواه شما مجبور هستید به توسعه محصول خود بپردازید. چرا که تکنولوژی استفاده شده در تولید این محصول یک تکنولوژی قدیمی تر است و کیفیت محصولات را به مراتب کمتر می کند. بنابراین ، لازم است حتماً برای ارتقاء و توسعه محصول خود اقدام کنید تا بتوانید با رقیب های خود در بازار رقابت کنید.

از طرفی ، گاهی شما احساس می کنید که جای یک محصول در بازار کم است و اگر این محصول را بتوانید تولید کنید می توانید نیازهای مشتریان را بهتر برآورده کنید یا اینکه در مسیر تولید و عرضه محصول متوجه می شوید که بخشی از مشتریان شما یا گروه های خاصی به یک محصول ویژه ای احتیاج دارند بنابراین شما به فکر تولید این محصول و کامل تر کردن محصولات خود می افتید تا مشتریان بتوانند نیازهای خود را به خوبی برآورده کنند.

به این بخش از محصولات فرصتهایی می گویند که در بازار ایجاد می شود یا موقعیت هایی هست که شما باید آنها را در یابید تا بتوانید نیاز مشتریان را به خوبی برآورده کنید. همین نیاز مشتریان نیروی محرکه ای است که شما را به فکر توسعه محصول می اندازد. برای این کار می توانید از پرسشنامه  ، مصاحبه و نظرخواهی از مشتریان استفاده کنید. زمانی که تحقیقات شما به موقع و کامل باشند زمینه های توسعه محصول را فراهم می کنند. باید توجه داشته باشید که مهمترین مولفه شما ، نیاز مشتریان است.

بر اساس نظر مشاوره بازاریابی ، اگر نیاز آنها را به خوبی بشناسید از آنجایی که روز به روز تکنولوژی و فن آوریها و به تبع آن نیازهای مشتریان افزایش می یابد و متفاوت می شود می توانید به راحتی به توسعه محصول خود کمک کنید.

با این کار علاوه بر اینکه خودتان را در بازار تثبیت می کنید و می توانید با رقیب های خود به رقابت بپردازید بلکه می توانید مشتریهای خود را برای همیشه حفظ کنید و میزان وفاداری آنها را افزایش دهید. چرا که مشتریان همیشه به دنبال محصول یا برندی هستند که بتوانند نیازهای خود را از آن طریق برآورده کنند پس اگر شما با فن آوری روز پیش نروید یا به فکر ایجاد تنوع در محصول به فراخور نیاز مشتریان نباشید به راحتی آنها را از دست خواهید داد که چرا مشتریان راهی به جز تأمین نیازهای خود از طریق سایر برندها و تولید کننده ها ندارند.


موضوع مرتبط :

همه چیز در مورد واحد توسعه بازار

برنامه ریزی بازاریابی و فروش

نظر شما

The post آیا ما مجبور به توسعه محصول هستیم یا مختار ؟ appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.