چینی ها با استفاده از استراتژیهای بازاریابی که متناسب با هر بازاری است توانسته اند در صدر تولید کننده های جهان باشند.

امروزه وارد هر بازاری که شوید امکان ندارد ردپای پر رنگ چینی ها را در آن نبینید. چین توانسته است با شناخت دقیقی که از بازارهای مختلف جهان به دست آورده اکثر افراد دنیا را تبدیل به مصرف کننده های محصولات خود کند. از صنایع کوچک تا صنایع بزرگی چون صنعت خودروسازی را به دست بگیرد و حرفی برای گفتن داشته باشد. در این مقاله سعی داریم به استراتژیهایی که چینی ها در صنعت خودروسازی استفاده می کنند بپردازیم تا به راز موفقیت آنها پی ببریم.

اگر اخیراً به سراغ بازار خودرو رفته باشید خواهید دید که خودروهای چینی از جمله خودروهای خارجی هستند که امروزه در بازار خرید و فروش می شوند. تعداد خودروهای اروپایی، آمریکایی، کره ای و ژاپنی در بازار بسیار کمتر از خودروهای چینی است. البته ناگفته نماند که مردم نیز رغبت بیشتری به خودروهای چینی پیدا کرده اند. چه عواملی موجب شده است که خودروهای چینی بتوانند با رقیبهای بزرگ اروپایی و آمریکایی رقابت کنند و از آنها پیشی بگیرند؟ پاسخ این سوال استراتژیهای بازاریابی چینی هاست. از جمله استراتژیهای آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یک) استراتژی بازاریابی با استفاده از قیمت پایین

ارزان قیمت بودن خودروهای چینی را می توانیم یکی از دلایل اصلی گرایش مردم به خرید این خودروها بدانیم. به ویژه اخیراً با کاهش ارزش پول ایران و مشکلاتی که در نتیجه تحریم ها به وجود آمده است ، مردم توان مالی کافی برای خرید خودروهای ساخت اروپایی و آمریکایی ندارند. به همین دلیل خودروهای چینی با استقبال مردم مواجه شده است. یکی از مهمترین استراتژیهای بازاریابی خودروهای چینی این است که خودروهایی مناسب برای تمامی افراد با توان مالی و سلیقه های مختلف بسازند. به همین دلیل به خوبی می دانند که بخش زیادی از مردم به ویژه در کشورهای جهان سوم و یا کشورهایی که بحرانهای اقتصادی دارند بازار مناسبی برای تولیدات آنها هستند.

دو) استراتژی بازاریابی با استفاده از طراحی مدرن

برخلاف قیمت پایینی که خودروهای چینی دارند ولی صاحبان این شرکتها تمام تلاش خود را می کنند تا با الگوگیری از خودروهای پیشرفته و مدرن ، خودروهای مناسب که مجهز به امکانات به روز و مدرن هست تولید کنند. هر چند خودروهای ساخت چین به لحاظ کیفیت به پای خودروهای اروپایی و آمریکایی و ژاپنی نمی رسد ولی توانسته است خودروهایی را تولید کند که در اکثر مواقع از سازمانها و موسسات اروپایی و یا چینی که به کنترل کیفیت خودروها می پردازند نشان ۵ ستاره را از جهت طراحی و امنیت دریافت کنند.

با این حساب این شرکتها با یک استراتژی بازاریابی مناسب توانسته اند رضایت مشتریان را به دست آورند. همچنین طراحی ظاهری و داخلی این خودروها به گونه ای است که کاملاً مدرن و لوکس به نظر می رسند و در بسیاری از مواقع بسیار گرانتر از قیمت واقعی آنها به چشم می آیند. بسیاری از مشتریان از ویژگیهای آن راضی هستند و با توجه به پولی که پرداخت می کنند انتظار آنها بسیار بیشتر از آنچه توقع دارند برآورده می شود.

سه) استراتژی بازاریابی برای بازارهای ویژه

بر اساس نظر مشاوره بازاریابی ، کشور چین برای برخی از کشورها همچون ایران که در تحریم و بحران اقتصادی به سر می برند برخی از نسخه های خودروهای خود را ویژه آنها تولید می کند. به عنوان مثال، با کم کردن برخی از آپشن های خودروهای خود آن را متناسب بازار ایران و مشتریان ایرانی می کند و سپس آن را به ایران صادر می کند. یعنی با در نظر گرفتن توان مالی و وضعیت بازارهای هر کشوری خودروهای مناسب برای آنها تولید می کند. همین استراتژی بازاریابی به آنها کمک می کند تولید و صادرات خودروهای خود را بالا ببرند و مشتریان نیز با هر توان مالی و سلیقه ای توان خرید خودروهای چینی را داشته باشند.


مشاوره بازاریابی صادراتی

نظر شما

The post ۳ استراتژی مهم چینی ها برای حضور پر رنگ در بازار خودروی جهان appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.