زمانی که وضعیت اقتصادی رونق چندانی ندارد یک فروشنده باهوش به خوبی می داند که باید یک رفتار مناسبی انتخاب کند. در اوضاع بد اقتصادی ، معمولاً همه مطبوعات و رسانه ها پر از خبرهای بدی است که تنش و نگرانی را  در بازار افزایش می دهد.

بسیاری از صاحبان مشاغل ممکن است کسب و کار خود را جمع کنند یا خسارت مالی زیادی ببینند. از طرفی تعداد افرادی که روز به روز بیکار می شوند افزایش پیدا می کند. اما کمی تجربه به شما نشان می دهد که وضعیت رکود اقتصادی یا کسادی بازار ممکن است در طول تاریخ چندین بار اتفاق بیافتد.

حتی ممکن است در روزها یا ماههایی از یک سال جاری نیز این اتفاق بیافتد. پس به جای نگرانی یا تنش در این مواقع بهتر است یاد بگیریم در این گونه شرایط باید چگونه رفتار کنیم ؟ باید یاد بگیریم چه رفتارهایی را انجام بدهیم که وقعیت کسب و کارمان را بهتر کنیم ؟ اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که آیا محصول شما یک محصولی است که استفاده انبوه یا روزمره مردم است ؟ یا اینکه محصول ضروری و روزمره نیست ؟

اگر کسب و کارتان مربوط به محصولات روزمره نیست به شما ترفندهایی که در ادامه این مقاله می آید را پیشنهاد می دهیم. عمل کردن به این پیشنهادها به شما کمک می کند تا روزهای سخت و کسادی اقتصادی و بازار را بتوانید پشت سر بگذارید.

یک) توجه خود را به مشتریانتان معطوف کنید

به نظر مشاوره بازاریابی  ؛ اگر توجه خود را به مشتریانتان معطوف کنید می توانید به نکات بسیار مفیدی که می تواند کسب و کار شما را نجات دهد و در عین حال به آن رونق ببخشد پی ببرید. یکی از این مسائل مهم این است که تجربه و تحلیل بازارها نشان داده است ، مشتریان ترجیح می دهند محصولی را از عرضه کننده ها یا فروشگاه هایی که در نزدیکی محل زندگی یا کار آنهاست خریداری کنند.

آنها ترجیح می دهند محصولات مورد نیاز خود را به راحتی در کمترین زمان خریداری کنند تا اینکه منتظر بمانند تا به فروشگاه یا محلی که برای آنها سود بیشتری دارد برسند. البته این ترجیح در اکثر مواقع است نه در همه موارد. بنابراین سعی کنید همیشه در حال ارتقای محصول و خدمات خود باشید. زیرا مشتریان شما که ترجیح می دهند از یک فروشگاه نزدیک محل زندگی یا کار خود خریداری کنند در صورتی که محصول شما از کیفیت کافی برخوردار باشد بنابراین ، قیمت تمام شده یک کالا نیز برای آنها مناسب تر می افتد و وفاداری آنها به شما افزایش پیدا می کند.

حتی اگر بازار دچار رکود شود ولی باز هم شما مشتریان خود را دارید. سعی کنید مشتریانی که به شما سر می زنند یا خرید می کنند اطلاعات ارتباطی آنها را دریافت کنید. همچنین ، تا می توانید باید با مشتریان خود در ارتباط باشید تا بفهمید که چه چیزی را دوست دارند یا چه چیزی را دوست ندارند.

دو) مدیریت انبار

انبارهای شما جزء مهمترین بخشهای کسب و کارتان هستند. شما همواره باید از موجودی انبار خود مطلع باشید. زیرا لازم است همیشه در سطح بهینه ای آن را نگه دارید. یکی از چیزهایی که در مدیریت انبار خود باید مورد توجه قرار دهید این است که کشف کنید کدام دسته از محصولات شما بهتر از بقیه به فروش می رسند. با این اطلاعات به دست آمده شما می توانید موجودی انبار خود را به خوبی مدیریت کرده و نیازهای مشتریان خود را به موقع بر طرف کنید.

سه) انعطاف پذیری در تعیین قیمت کالا

زمانی که بازار کساد است مشتریان به دنبال این هستند که کالایی را مناسب خریداری کنند. سعی کنید قیمت مناسبی که هم برای مشتریان مناسب است و هم برای شما روی محصول خود قیمت گذاری کنید. همچنین سعی کنید محصولات ضروری مشتریان را بیشتر در فروشگاه خود افزایش دهید.

زیرا محصولات ضروری را مشتریان به هر شکل که شده باید خریداری کنند. از طرفی اگر قرار باشد قیمت مناسبی روی کالاهای خود بگذارید تا مشتریان بیشتری راجذب کنید ، پس بهتر است کالاهای ضروری را به فروشگاه خود اضافه کنید تا با میزان فروش بالای این محصولات بتوانید به سود مناسب و مورد نظر خود برسید.

چهار) کاهش ندادن تعداد کارمندان

در بسیاری از کسب و کارها و سازمانها چنین روندی وجود دارد که به محض برخورد با مسائل و مشکلات اقتصادی به سرعت به فکر تعدیل نیرو می افتند. در حالی که یک فروشنده یا صاحب کسب و کار با هوش می داند که کاهش کارمندان یعنی کمتر شدن میزان پاسخگویی به مشتری.

یعنی زمانی که مشتریان شما به کسب و کار شما مراجعه می کنند یا نیاز دارند که کارشان را انجام دهید ممکن است به  دلیل کمبود نیرو به موقع نتوانید نیاز آنها را برآورده کنید. اتفاقا بهتر است در این گونه شرایط خودتان را سر پا و جوابگوتر نشان دهید تا مشتریانتان شما را به دیگر رقبایتان ترجیح دهند.

نظر شما

The post ترفندهای افزایش فروش در زمان کسادی بازار appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.