برندهای شخصی نیز مانند سایر برندها ، پس از مدتی ممکن است به دلایل مختلفی ، اثر گذاری خود را از دست بدهند و کم کم دچار افول و نابودی شوند.

عوامل بسیار متعددی می تواند برای سقوط موقعیت این برندها وجود داشته باشد. هر دلیلی که برای سقوط برند شخصی شما وجود داشته است می تواند حاصل تمامی زحمات قبلی شما را بر باد دهد. از آنجا که از دست دادن موقعیت برند بسیار آسیب زاست ولی در طول فعالیت یک برند می تواند اتفاق بیافتد در این مقاله به ارائه راهکارها و استراتژیهایی می پردازیم که شما را در حفظ کردن موقعیت برند شخصیتان کمک می کند.

یک) ایجاد ویژگیهای نو و جدید

برخی از ویژگیهایی که برای یک برند شخصی تعریف شده است باید تغییر کند تا رقیبان شما که تصور می کردند این ویژگیها غیر قابل تغییر هستند با ویژگیهای جدیدی که تعریف می کنید مواجه شوند و تا مدتی در عرصه فعالیتتان نوآور باشید. همیشه هم لازم نیست ویژگیهای کنونی را با ویژگیهای جدید تعویض کنید بلکه گاهی نیز ممکن است با حذف ویژگیهای تعریف شده قبلی ، برند خود را به یک برند ساده تبدیل کنید. به این روش ، جایگاه سازی معکوس می گویند.

یعنی شما تمامی ویژگیهای برند خودتان را از روی خدمات یا محصولات خود بردارید و یک محصول یا خدمات ساده ارائه دهید. مهم این است که در ویژگیهای برند خود تغییرات مداوم ایجاد کنید و از ثبات در آن اجتناب کنید. البته همین جایگاه سازی معکوس نیز نباید زیاد طول بکشد و هم اینکه در همین زمان نیز می توانید با ایجاد محیطی مناسب برای خرید ، در نظر گرفتن ویژگیهای برجسته برای محل فروش محصول یا خدماتتان ، برخی ویژگیهای جانبی به فعالیتتان اضافه کنید.

دو) معرفی طبقه بندی جدید

یکی دیگر از راههایی که می توانید برندهای شخصی خود را از افول و مرگ نجات دهید این است که یک طبقه بندی جدیدی برای آن معرفی کنید. به عنوان مثال اگر محصول یا خدمات شما برای گروه خاصی مفید و کاربردی بوده است ، الان می توانید با تغییر کاربریهای آن ، برای افراد و گروه های دیگر نیز این محصول یا خدمات را معرفی کنید. مثلاً اگر قیمت خدمات یا محصول شما جزو خدمات و محصولات گران قیمت بود ، الان می توانید یک محصول یا خدمات ارزان قیمت را نیز معرفی کنید تا افراد دیگر هم بتوانند از آن استفاده کنند. این روش یکی از کاربردی ترین و بهترین روشها برای گسترش برندتان نیز می باشد.

سه) پیشنهاد جدید به مشتریان ناراضی

نارضایتی مشتریان یکی از موارد مورد بحث در هر کسب و کاری است. همه تلاش می کنند مشتریان و مصرف کنندگان آنها راضی باشند تا بتوانند با توان و قدرت بیشتری به فعالیت خود ادامه دهند. اما در این میان ، نارضایتی مشتریان چیزی است که نمی توان از آن گریخت یا اینکه نادیده گرفت و همواره ممکن است در هر کسب و کاری اتفاق بافتد. یکی از راههایی که برندهای شخصی برای پیشگیری از افول خودشان انجام می دهند این است که به مشتریان ناراضی خودشان پیشنهادهای جدیدی می دهند تا نقص موجود در محصول یا خدماتشان را از این طریق جبران یا پنهان کنند.

چهار) انتقال فعالیت

این نوع تغییر فعالیت برند را بیشتر در فعالیت هنرمندان و ورزشکاران می توان مشاهده کرد. به عنوان مثال ، آنچه که در کل دنیا اتفاق می افتد این است که برای اینکه فردی که برند شخصی دارد به تکرار و قدیمی شدن و در نتیجه از بین رفتن منجر نشود ، سعی می کنند به حوزه دیگری وارد شوند. به عنوان مثال ، اگر همیشه شما را به عنوان نویسنده طنز در روزنامه ها و مجلات می شناسند می توانید حوزه طنز خود را به زمینه های دیگری همچون فعالیتهای تصویری نیز گسترش دهید ، یا در صورتی که برند شما برای گروه سنی خاصی همیشه فعالیت می کرده می توانید این گروه سنی را گسترش دهید تا به فعالیتتان ادامه دهید.

نظر شما

The post استراتژیهای پیشگیری از افول برندهای شخصی appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.