همانطور که در بخش اول از این موضوع نیز گفته شد تا زمانی که از روشهای دقیق و درستی استفاده نکنید نمی توانید در شغل خود موفق باشید.

به ویژه این مسئله در خصوص استارت آپها بیشتر صدق می کند. دلیل آن هم این است که یک شغل نوپا بیشتر در معرض آسیب است. گاهی نیز ممکن است علی رغم تلاشهای بسیار زیاد باز هم در کسب و کار نوپای خود موفق نباشید. به همین دلیل در مقاله حاضر نیز به ارائه راهکارهایی که حکم معجزه در کسب و کار نوپای شما خواهد داشت می پردازیم.

یک) تمرکز در فعالیت

تلاش کنید در یک زمینه ، تخصص کافی و لازم را کسب کرده و اکثر فعالیتهای خود را در آن زمینه متمرکز کنید. اگر در زمینه های متعدد فعالیت کنید به احتمال زیاد نمی توانید تمامی مخاطبان خود را راضی نگه دارید. پس بهتر است سر خود را خلوت تر کرده و در یک زمینه به صورت تخصصی کار کنید.

این کار اطمینان مخاطبان نسبت به شما را نیز افزایش می دهد. این تمرکز بر کیفیت فعالیتهای شما می افزاید. یک خبر خوب برای شما داریم و آن هم این است که مطمئن باشید تمرکز بر یک فعالیت و افزایش تخصص در آن زمینه ، کم کم دایره مخاطبان شما را نیز افزایش خواهد داد.

بنابراین به شما پیشنهاد می دهیم که در ابتدای کار اصلاً به فکر تنوع در فعالیتها یا محصولات خود نباشید. اگر مسیر خود را به درستی طی کنید این اتفاق دیر یا زود با کیفیت بسیار بهتری برای شما اتفاق خواهد افتاد.

دو) اینستاگرام را فراموش نکنید

از نظر مشاوره بازاریابی ، اینستاگرام در حال حاضر به عنوان یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی در ایران می تواند اولویت اول شما برای حضور در شبکه های اجتماعی باشد. به یاد داشته باشید که این شبکه اجتماعی می تواند یک راه کم هزینه برای ارتباط با مخاطبان و مشتریانتان باشد. از این طریق می توانید به راحتی برندی را بسازید و آن را به مشتریان خود معرفی کنید. آشنایی مشتریان در اینستاگرام با فعالیتها و محصولات شما یک راه فوق العاده برای معرفی خودتان است.

سه) طرح قیف فروش

سعی داشته باشید یک بانک اطلاعاتی از مشتریان خود تهیه کنید. برای تهیه این بانک اطلاعاتی بهتر است از پیامهایی که برای مشتریان ارسال می کنید و آنها نسبت به پیامهای شما بازخورد خود را نشان می دهند استفاده کنید.

افرادی که به پیامهای شما بازخورد نشان می دهند یعنی پیگیر محصولات و فعالیتهای شما هستند. پس این گروه از افراد ، بهترین مشتریان شما خواهند بود. به بیان دیگر ، یک قیف فروش خواهید داشت که مستقیماً تلاشهای بازاریابی شما در ارتباط با مشتریان اصلیتان قرار خواهد گرفت.

چهار) از مشتریان نپرسید چه می خواهند!

برخی از بازاریابها به اشتباه برای اینکه نیازمندیهای یا علایق مشتریان را به دست آورند از خود آنها به طور مستقیم سوال می کنند که به چه محصولی نیاز دارند یا سلیقه آنها با کدام دسته از محصولات جورتر است. هر چند این پرسش می تواند ما را به پاسخ برخی از سوالات برساند اما تا چه حد می توانیم روی این پاسخها حساب باز کنیم ؟ اول اینکه بسیاری از مشتریان از خواسته ها و نیازهای اصلی خود اطلاعی ندارند ، چون در بسیاری از اوقات تحت تأثیر عواطف و احساسات خود قرار می گیرند و دست به خرید می زنند.

از طرفی ممکن است این سوال مستقیم موجب شود آنها یک پاسخ سطحی که چندان روی آن فکر نکرده اند به شما پاسخ دهند در حالی که در عمل به گونه ای دیگر رفتار کنند. بنابراین ، بهترین مقیاس برای دست یابی به پاسخ این سوال ، ارزیابی رفتار مشتریان است. بهترین روش این است که رفتارهای مصرفی  و خریدهای آنها را به دقت ارزیابی کرده تا نیازها و علاقه مندیهای اصلی آنها را کشف کنید.

پنج) تقویم مصرفی تهیه کنید

برخی از محصولات در بازه زمانی خاصی مصرفهای بیشتری دارند. اگر لیستی از این محصولات الان به ذهن شما می آید حتماً آن را تهیه کنید. اما برخی از محصولات نیز وجود دارند که ممکن است از قلم بیافتند. پس بهتر است یک تقویم فروش تهیه کنید و تعداد محصولات در بازه های یک ماهه را بنویسید.

در نهایت زمانی که یکسال به پایان رسید اگر با دقت به بررسی این تقویم بپردازید خواهید دید که برخی از این محصولات که اصلاً به ذهنتان هم نرسیده است در برخی از ایام سال ، فروش بیشتری داشته اند. بنابراین ، این زمانها را یادداشت کرده و به عنوان تقویم مصرفی مشتریان خود از آن استفاده کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا متناسب با نیازهای مشتریان رفتار کنید و آثار فوق العاده آن را در شغلتان ببینید.


راهکارهای معجزه گر برای استارت آپها (بخش اول)

نظر شما

The post راهکارهای معجزه گر برای استارت آپها (بخش دوم) appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.