چگونه با کودک خجالتی رفتار کنیم را در این مقاله می خوانید. والدین پس از مطالعه مقاله چگونه با کودک خجالتی رفتار کنیم ، متوجه رفتار خود می شوند.

مقدمه چگونه با کودک خجالتی رفتار کنیم؟

شاید این سوال فکرتان را درگیر کرده باشد که با کودک خجالتی خود چه باید کرد و چگونه با او باید رفتار کرد؟ وقتی والدین در مورد فرزندان خود صحبت می کنند، اغلب از جملاتی استفاده می کنند که “او هم کمی خجالتی است” شروع می شود، بنابراین خجالتی بودن به چه معناست؟

آیا این یک ویژگی بد است؟ چگونه باید با کودکان خجالتی برخورد کنیم؟ و چه زمانی باید نگران این موارد باشیم؟

در ابتدا لازم به یادآوری است؛ خجالتی بودن یک احساس طبیعی است و کودک شما را دچار کمبود یا مشکل نمی کند. اگر میزان خجالتی بودن فرزندتان او را ضعیف می کند و باعث می شود به طور کامل از فعالیت های مناسب سن خود جدا شود، شما باید از روانشناسان کودک کمک بگیرید.

اگرچه خجالتی بودن در هر فرهنگی وجود دارد، اما فرهنگی بودن یک جامعه تعیین کننده وجود خجالتی بودن و میزان آن است. فردی که خجالتی است در برقراری ارتباط خود با دیگران مشکل دارد و نمی تواند کارآفرین باشد. خجالتی یک ترس خفیف از دیگران است. با این حال، این سطح از ترس به اندازه افراد مبتلا به فوبیای اجتماعی شدید نیست.

کودک خجالتی - خجالت کودکان

کودک خجالتی – خجالت کودکان

آنچه در این مقاله می خوانیم:

 • خجالتی چیست؟
 • آیا خجالتی طبیعی است؟
 • آیا خجالتی و اضطراب اجتماعی با هم مرتبط هستند؟
 • چگونه خانواده ها باید با کودک خجالتی رفتار کنند؟
 • اگر فرزند خجالتی دارید باید نگران باشید؟
 • چه زمانی باید نگران بود؟
 • نکاتی برای حمایت از کودکان خجالتی:

کودک خجالتی چیست؟

اضطراب اجتماعی، درونگرایی و خجالتی به مفاهیمی تبدیل شده‌اند که در میان مردم مورد استفاده قرار می‌گیرند، اگرچه ویژگی‌هایی وجود دارند که می‌توانند یکدیگر را تحریک کنند، اما هر سه معانی متفاوتی در روان‌شناسی دارند.

خجالتی تمایل به احساس ناهنجار، مضطرب یا عصبی بودن گفته می شود، به ویژه در هنگام برخوردهای اجتماعی با افرادی که هیچ آشنایی یا صمیمیت قبلی با آنها ندارید.

افرادی که بسیار خجالتی هستند ممکن است علائم فیزیکی مانند برافروختگی، تعریق، تپش قلب یا حالت تهوع را نشان دهند. آن ها نگران این هستند که دیگران در مورد او چگونه فکر می کنند و ممکن است ترجیح دهند از تعاملات اجتماعی دوری کنند.

البته، اکثر مردم گهگاه احساس خجالتی می کنند، اما برخی از افراد به شدت خجالتی هستند و ممکن است در تعامل با دیگران حتی زمانی که نیاز دارند تردید کنند، که این امر باعث می شود استاندارد زندگی آن ها  کاهش یابد.

آیا کودک خجالتی طبیعی است؟

متخصصان خجالتی تاکید می کنند که خجالتی بودن در موقعیت های اجتماعی ذاتا مشکل ساز نیست. رابرت جی کوپلن، روانشناس رشدی در دانشگاه کارلتون، می گوید که تنوع جامعه انسانی برای جامعه مفید است.

برای افراد خجالتی، “خوشحال است که برخی افراد محتاط تر و حساس تر به تهدیدات در محیط هستند.” می گوید. البته همیشه جنبه های مثبتی وجود ندارد، ممکن است معایبی نیز داشته باشد.

کوپلان بیان می کند که کودکان خجالتی تمایل دارند زمان کمتری را برای بازی با کودکان دیگر صرف کنند و روابط با همسالان، به ویژه با تجربه در دوران کودکی، برای رشد مهارت های اجتماعی و ارتباطی اهمیت زیادی دارد. کودکان خجالتی ممکن است برخی از چیزهایی را که می توانند از همسالان خود بیاموزند از دست بدهند، زیرا در حال صرف زمان کمتر با همسالان خود هستند.

چگونه با کودک خجالتی رفتار کنیم

چگونه با کودک خجالتی رفتار کنیم

آیا خجالتی و اضطراب اجتماعی با هم مرتبط هستند؟

بچه های خجالتی وقتی با بچه های دیگر در ارتباط هستند می توانند تجربیات منفی داشته باشند. برای مثال، ممکن است توسط دوستان هم سن خود ، خجالتی بودنش مورد تمسخر قرار گیرد، طرد شوند.

گاهی اوقات آنها توسط بچه های دیگر طرد می شوند و می توانند اهداف آسانی برای قلدری باشند. در این موقعیت ها، سطح اضطراب کودکان می تواند افزایش یابد و اضطراب برای کودکان خجالتی بسیار خطرناک است.

طبق تحقیقاتی که انجام شده است خطر این اضطراب در کودکان بسیار خجالتی ۳۰ تا ۴۰ درصد است و این کودکان دچار اضطراب اجتماعی می شوند، اما مهم است که به یاد داشته باشید که بیشتر کودکان خجالتی به بزرگسالانی سازگار تبدیل می شوند.

ببشتر بخوانید : تست هوش کودک

چگونه خانواده ها باید با کودک خجالتی رفتار کنند؟

در حالی که علل خجالتی می تواند بیولوژیکی باشد، عوامل محیطی نیز باعث تأثیر گذاری  بر احساسات و الگوهای رفتاری کودک می شود در این فرآیند، فرزندپروری نکته مهمی است.

والدین مضطرب ممکن است از قرار دادن فرزندان خجالتی خود در موقعیت ها و محیط هایی که ممکن است آنها را ناراحت کند اجتناب کنند. آواز خواندن در کلاس موسیقی و انجام بازی های مختلف در جشن تولد همکلاسی به بچه ها کمک می کند تا یاد بگیرند چگونه با این موقعیت های ناراحت کننده کنار بیایند.

طبق تحقیقاتی که انجام شده است وقتی والدین بیش از حد محافظت می کنند، کودکان فرصت هایی را برای تنظیم احساس خجالتی خود از دست می دهند و خطر اضطراب را افزایش می دهند. کودک باید یاد بگیرد که با خجالتی خود کنار بیاید و دوری از محیط های عمومی رفتاری توصیه نمی شود که در این فرآیند یادگیری وجود دارد.

برای والدین دشوار است که وقتی فرزندانشان با خجالتی بودنشان سر و کار دارند، مداخله نکنند، اما تمام آن چیزی است که والدین برای مراقبت از کودکشان که احساس خجالتی می کند، لازم است.

عقب نشینی کنید، حمایت کنید و به کودک اجازه دهید تا برای انجام کارها به تنهایی گام بردارد. زیرا اگر والدین به دلیل احساس خجالتی بودن کودک در محیط، او را از آن محیط دور کنند، این بار کودک فکر می کند که اضطراب او موجه است، اما این بدان معنا نیست که شما کودکان را مجبور به ورود به این محیط ها یا موقعیت ها کنید.

هر دو افراط می تواند بد باشد. چرخاندن چشم به سمت فرزندتان در لحظات سخت و تنها گذاشتن او در محیط های شلوغ بزرگ می تواند باعث ناراحتی و غرق شدن او شود و همه اینها او را به وحشت می اندازد. چنین شرایطی باعث ایجاد اختلالات اضطرابی در کودکان نیز می شود.

کودکان خجالتی که به مهدکودک می روند نسبت به آنهایی که در خانه با والدین یا دایه های خود در خانه می مانند، کمتر مضطرب هستند. «داشتن یک دوست خوب همچنین می‌تواند تفاوت بزرگی در زندگی یک بچه خجالتی ایجاد کند.

کودک خجالتی - خجالت کودکان

کودک خجالتی – خجالت کودکان

اگر فرزند خجالتی دارید باید نگران باشید؟

اگر فرزندتان اجتماعی نیست نگران نباشید. شادی کودکان و در واقع بزرگسالان به بسیاری از دوستان بستگی ندارد. چند دوست برای آنها کافی است تا احساس شادی و امنیت کنند. کودکان برای احساس شادی و امنیت به دوستان زیادی نیاز ندارند. گاهی یک یا دو دوستی خوب کافی است. هیچ کس نباید خیلی اجتماعی باشد و خجالتی بودن هم مشکلی ندارد.

چه زمانی باید نگران بود؟

اگر متوجه شدید که خجالتی بودن فرزندتان مانع فعالیت‌های روزانه او می‌شود ، مانند رفتن به مهدکودک یا بازی در زمین بازی، یا اگر ترس او بسیار شدیدتر از سایر کودکان است، باید با یک روانشناس کودک‌ صحبت کنید. فرزند شما ممکن است اضطراب اجتماعی داشته باشد و برای او خوب است که از کمک و حمایت حرفه ای بهره مند شود.

نکاتی برای حمایت از کودکان خجالتی:

 • به کودک خود برچسب خجالتی بودن را نزنید.
 • کودک را برای محیط یا افراد جدید و ناآشنا آماده کنید. از قبل توضیح دهید که کجا خواهید رفت و چه کسی آنجا خواهد بود.
 • اصرار نکنید، مجبور نکنید، عصبانی نشوید، یا بیش از حد روی خجالتی بودن فرزندتان تمرکز نکنید. بپذیرید که او ذاتا محتاط است و نیاز به زمان دارد تا به محیط عادت کند.
 • رفتارهای خجالتی والدین باعث افزایش خجالتی شدن کودکتان می شود، ارتباط راحت شما با غریبه الگوی بسیار مهمی برای او خواهد بود.
 • با کنجکاوی و تشویق از کودک خود حمایت کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که کودک شما دائماً تجربیات جدیدی در یک محیط امن دارد. مثلا: یک مهمان را به خانه دعوت کنید و از مهمان کودک شروع کنید، هر چه او در محیط های نا آشنا تر قرار بگیرد خجالتی بودنش کمتر می‌شود.
 • به کودک خود بیش از حد لازم کمک نکنید و بیش از حد از او محافظت نکنید به او این فرصت را بدهید که یاد بگیرد با ترس ها یا ناامیدی های جزئی کنار بیاید.
 • مهارت های اجتماعی فرزندتان را بشناسید و به آنها احترام بگذارید، با بیان نقاط قوت و دستاوردهای او آن ها را تقویت کنید

بیشتر بخوانید :  استعدادیابی کودکان

راه حل چگونه با کودک خجالتی رفتار کنیم؟

اگر کودک شما نمی تواند بر خجالتی خود غلبه کند، انتظار نداشته باشید که مشکلش خود به خود حل شود.

کودک شما به کمک یک روانشناس در مدرسه یا کلینیک می تواند راهی به موقع از یک بن بست آشکار پیدا کند و برای او موثر باشد تا بتواند بر خجالتی خود غلبه کند..

اگر می خواهید درباره این مطلب بیشتر بدانید می توانید در سایت هوش نیک آن را مطالعه کنید.

و همچنین اگر از خواندن این مقاله لذت بردید می توانید لینک زیر به دوستان خود ارسال کنید.

منبع : 

https://www.psychologytoday.com

https://www.peacefulparent.com

Rate this post

نوشته چگونه با کودک خجالتی رفتار کنیم؟ اولین بار در مرکز هوش کودک نیک. پدیدار شد.