در این مقاله سعی داریم تا شما را با بازی های مناسب برای تقویت هوش کودکان دو تا شش سال آشنا نماییم

مقدمه بازی های مناسب برای تقویت هوش کودکان دو تا شش سال 

بازی کردن یک ابزار مهم توسعه برای هر کودک است. بازی ها و اسباب بازی ها برای رشد جسمی و ذهنی کودکانی که نیاز به صرف انرژی دارند از اهمیت بالایی برخوردار است. 

همانطور که می دانید بازی کردن با نوزادان می تواند بسیار لذت بخش باشد و در واقع نوزادان از اینکه بزرگتر ها آنها را در آغوش بگیرند و نوازش کنند و حتی در کنارشان بخوابند برایشان بسیار لذت بخش است.

با کارهایی نظیر : آغوش گرفتن، حرف زن و فعال کردن حواس های پنج گانه کودک ، سبب پرورش مغز او می گردد. در واقع این سبب می شود تا سلول های او فعال شوند.

کودکان دوست دارند تا به کشف اشیا بپردازند در واقع آنها دوست دارند نشان دهند که چه کاری را می توانند انجام دهند و این باعث می شود تا آنها بخواهند مستقل شوند.

بهتر است بدانید کودکانی که بازی کردن را دوست دارند، دارای ذهن فعال تری هستند ، به این معنی که از نظر یادگیری دارای کشش بیشتری هستند و معمولا والدین از این موضوع اطلاعی ندارند.

افرادی که دارای فعالیت جسمی و هینطور ذهنی هستند فرقی نمی کند در چه سنی باشند می تواند به تکامل انسان کمک کند و بازی که یک فعالیت است ذهنی ، از این قاعده جدا نمی باشد.

فعالیت هایی که در ادامه به آنها اشاره می نماییم برای کودکان ۲  تا ۶ سال مناسب است که شامل بازی های آموزشی، بازی های هوش و بازی های خانگی است ، چرا که بازی ها می توانند سبب افزایش استعدایابی کودکان نیز شوند ، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا در ایین خصوص بیشتر اطلاعات کسب کنید.

بازی های مناسب برای تقویت هوش کودکان دو سال

بازی تشخیص حیوانات

کودکان از طریق تقلید در یادگیری توانایی بسیار پیشرفته ایی دارند و ما پیشنهادی داریم که کودک آن ها را قادر می سازد تا از این توانایی در بازی های آموزشی تا ۲ سالگی استفاده کند. همه حیوانات اسباب بازی را در یک کیسه جمع کنید و سپس از کودک خود بخواهید که یک اسباب بازی از کیسه دربیاورد.

نام حیوانی را که از کیسه برداشته است و این که چه صدایی از آن ساخته است را با هم تکرار کنید. اگر این صداها را با تقلید از حیوانات در می آورید و از این کار لذت می برید شما به او این فرصت را می دهید که با حیوانات و صدای آنها آشنا شود.

به همین ترتیب صدای حیوانات را روی گوشی خود ضبط کنید و اجازه دهید فرزندتان به این صداها در گوشی شما گوش دهد و بفهمد کدام حیوان است.

این بازی بسیار سرگرم کننده و موثر است زیرا هم هوش دیداری و شنوایی کودک رشد می کند و هم توانایی یادگیری از طریق تقلید فعال می شود.

گروه بندی اشیاء بر اساس رنگ

نوبت به بازی دیگری رسیده است که از توسعه هوش بصری در بین بازی های کودکان ۲ ساله پشتیبانی می کند. کارهایی که باید در این بازی انجام دهید بسیار ساده است. ابتدا گیره ها را بر اساس رنگ به گروه ها دسته بندی کنید.

از هر گروه یک گیره بردارید و به فرزندتان بدهید. از او بخواهید گیره را در گروه رنگی قرار دهد که به آن تعلق دارد. به این ترتیب او می تواند تمایز رنگ بین اشیا را بیاموزد.

همانطور که گیره ها را به کودک خود می دهید، نام رنگ ها را نیز تکرار کنید،یادگیری رنگ ها برای کودکتان آسان تر می شود.

شما می توانید خودتان با استفاده از آیتم های مختلف این بازی را غنی کنید. با سرگرم کردن چنین بازی های آموزشی، اوقات خوشی را با کودک خود خواهید داشت و از رشد هوش او حمایت می کنید.

بازی پرش با موسیقی

بسیار مهم است که با کودک خود سرگرم شوید و پیوند بین خود و فرزندتان را تقویت کنید. در این بازی که یکی از فعالیت های کودکان ۲ ساله است، بازیکنان در حین پخش موسیقی می پرند و با قطع موسیقی روی زمین می نشینند.

آخرین نفری که در حالت ضربدری ایستاده است از بازی خارج می شود.

بازی های مناسب برای تقویت هوش کودکان دو تا شش سال

بازی های مناسب برای تقویت هوش کودکان دو تا شش سال

نگهداری اسباب بازی

اسباب بازی های فرزندتان را پنهان کنید. با هم شروع به جستجوی اسباب بازی های پنهان شده کنید. در این بین می توانید با دادن جهت، بازی را سرگرم کننده تر کنید. مثلا؛ “اوه، هیچ اسباب بازی زیر میز نیست.”

یا به او بگویید ببین اسباب بازی کجاست؟” داخل جعبه بود.» می توانید با ساختن جملاتی مانند پایین به بالا، راست چپ، بله-نه به او آموزش دهید.

بیشتر بدانید: تست هوش کودک

کودکان ۲ ساله که بازی پازل را یاد میگیرند با اعتماد به نفس بزرگ می شوند

بازی با پازل از رشد شناختی و حرکتی کودکان حمایت می کند، همچنین هماهنگی دست و چشم کودکان و توانایی حل مسئله را بهبود می بخشد. زمانی که پازلی را شروع کرده تمام می کند، اعتماد به نفسش بالا می رود و بیشتر از آن لذت می برد.

مهارت کودکتان را با بازی های رنگ آمیزی توسعه دهید

کودک شما می تواند جعبه های مقوایی خالی را رنگ کند و از آنها برای بازی های مختلف استفاده کند.  

بیشتر بدانید: عوامل پرورش و تقویت هوش کودکان

بازی های مناسب برای تقویت هوش کودکان سه سال

سه سالگی؛ اکنون دوره ای است که هوشیاری فرزند شما افزایش می یابد، شروع به درک زندگی می کند، دانش او با توجه به سنش افزایش می یابد کودکان در این سن خواهان یک فعالیت مداوم هستند، بازی و پرتاب انرژی برای آنها حرف اول را می زند.

با آگاهی از این موضوع، ما برخی از فعالیت های لذت بخش در سه سالگی را گرد هم آورده ایم.

 • بولینگ

با ست های بولینگ کودکان می توانید این بازی را خریداری کنید، یا می توانید خودتان با بطری های پلاستیکی و یک توپ نرم در خانه بازی کنید.

بطری های پلاستیکی را در فاصله ای نه چندان دور از کودک خود بچینید. به کودک خود بگویید که با یک حرکت توپ، بطری ها را بکوبد. این بازی آموزشی کودک شما را نه تنها سرگرم می کند بلکه هماهنگی دست و چشم و مهارت های حرکتی او را نیز بهبود می بخشد.

 • تشخیص اشیا از نظر نرمی یا سفت؟

هدف از بازی با کودکان در سن سه سالگی آموزش مفاهیم است و این بازی یکی از آنهاست! اشیاء سفت و نرم را با هم در یک ظرف بزرگ بریزید.

اشیاء نرم می تواند اسباب بازی های کوچک و مخملی کودک شما باشد و شما می توانید سختی ها را از بین ماشین های اسباب بازی کوچک و سایر وسایل بی ضرر انتخاب کنید.

دو ظرف دیگر جلوی فرزندتان بگذارید. به او بگویید که سفت ها را در یک ظرف بگذارد و نرم ها را در ظرف دیگر. این بازی حس لامسه کودک شما را تقویت می کند.

 • بازی های مناسب برای تقویت هوش کودکان دو تا شش سال

  بازی های مناسب برای تقویت هوش کودکان دو تا شش سال

  شکار رنگ در داخل خانه

این بازی شکار رنگ یکی از محبوب ترین بازی های خانگی در بین کودکان سه ساله می باشد! رنگی را انتخاب کنید که فرزندتان با آن بسیار آشناست، مانند آبی. از فرزندتان بپرسید: “من نمی دانم چه وسایل آبی رنگی در خانه داریم؟” از او بخواهید تا وسایل آبی خانه را پیدا کند و به شما بگوید.

با این بازی او هم در خانه پرسه می زند و هم انرژی خود را دور می اندازد و هم به توانایی درک رنگ خود بهبود می بخشد.

 • نقاشی روی سنگ

بچه ها دوست دارند نقاشی کنند، اما این بار روی سنگ نقاشی می کنیم نه روی کاغذ. با فرزندتان کمی بیرون قدم بزنید و سنگ های صافی را که می توانید با هم پیدا کنید جمع آوری کنید.

وقتی به خانه رسیدید، بگذارید این سنگ ها را هر طور که می خواهد با گواش رنگ کند. می توانید این سنگ ها را به عنوان خاطره نیز در نظر بگیرید و به کمک چسب یک آهنربا به پشت سنگ ها بچسبانید از آن به عنوان آهنربای یخچال استفاده کنید.

 • رقابت دانش

از فرزندتان سؤالاتی که پاسخ آن را می داند بپرسید، تا او بتواند با فکر کردن یا مشاهده کردن، پاسخ سوال را بدهد. مثلا؛ “سیب چه رنگی است، صدای گربه ها چگونه است، فلفل چه طعمی دارد؟”می توانید این مدل سوالات را از او بپرسید ولی او را زیاد خسته نکنید.

 • تقلید از حیوانات

صداهای حیواناتی را که فرزندتان می تواند حدس بزند تقلید کنید و بپرسید این صدا متعلق به کدام حیوان است. سپس از او بخواهید که با ایجاد صدای حیوانات از شما درخواست کند. این فعالیت حافظه کودک شما را به چالش می کشد و او را وادار می کند تا بفهمد این صدا متعلق به کدام حیوان است.

 • مرتب سازی از بلند به کوتاه

یک بازی مفهومی دیگر! نوارهایی از کاغذ را با طول های مختلف ببرید و از فرزندتان بخواهید که کاغذهای بلند را در یک طرف و کاغذهای کوتاه را در طرف دیگر بگذارد. با این بازی مفاهیم بلند و کوتاه تقویت خواهد شد.

بیشتر بدانید : تاثیر بازی بر رشد و هوش کودکان

بازی های مناسب برای تقویت هوش کودکان چهارسال

هر سنی در رشد کودک مهم است. اجازه ندهید کودک فقط مانند یک گیاه  بزرگ شود!

برای کمک به شما در این زمینه؛ ما از بین بازی های سرگرم کننده و آموزشی را انتخاب کرده ایم که به مهارت های حرکتی ظریف کودک کمک می کند و مهارت های دستی و هوش او را توسعه می دهد.

بازی بله-خیر

بله، خیر، بازی مهارتی و سریع تفکر است همچنین این بازی برای کودکان بسیار موثر است. فرزند شما نباید به هیچ یک از سوالاتی که می پرسید پاسخ «بله» یا «نه» بدهد، در غیر این صورت بازی را می بازد.

می توانید هر از چند گاهی با ترفندهای کوچک او را غافلگیر کنید. به عنوان مثال، اگر از فرزند خود بپرسید: “شما ۴ ساله هستید، درست است؟” چنین سوالی می تواند او را به دام بیندازد.

بازی های آموزشی برای کودکان ۴ ساله : تفاوت را پیدا کنید

تفاوت را پیدا کنید: یکی از بازی‌های پازلی است که از رشد هوش بصری و توجه کودکتان پشتیبانی می‌کند. شما می توانید اولین تمرین ها را با انتخاب تصاویری شروع کنید که به راحتی بتواند تفاوت ها را تشخیص دهد.

کارت های بازی آماده را برای این کار انتخاب کنید یا خودتان نقاشی های ساده کوچک بسازید مثلا؛ کشیدن یک سیب با برگ و یک سیب بدون برگ است.

این تقریبا یک کلاسیک در میان بازی های آموزشی کودکان در سن چهارسالگی می باشد. این بازی توانایی تجزیه و تحلیل او را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

توسعه مهارت های پرسشگری برای کودکان ۴ ساله: صید حیوانات

ما فعالیت های ۴ ساله را بدون کاهش سرعت ادامه می دهیم. ابتدا به یک حیوان فکر کنید و از کودکتان بخواهید با پرسیدن سوال از شما حیوان را حدس بزند. مثلاً اجازه دهید حیوانی که انتخاب می کنید فیل باشد.

چیزی که کودک شما باید انجام دهد این است که “چند پا دارد؟”، “چه می خورد؟”، “چه رنگی است؟”

با این بازی خانگی بسیار ساده، کودک توانایی خود را در پرسیدن سوالات در حین شناخت حیوانات نیز بهبود می بخشد.

تخیل و مهارت را توسعه دهید: خمیر بازی کنید

اگر در بین بازی های کودکان ۴ ساله گزینه ای وجود داشته باشد که آنها را به غوطه ور شدن در دنیای تخیلی وادار کند، خمیر بازی یکی از سرگرمی های مورد علاقه همه کودکان در گروه های سنی می باشد و جزء فعالیت های ضروری در دوران پیش دبستانی است.

این بازی باعث بهبود مهارت دست در کودکان می شود، اگر می خواهید این فعالیت را آموزشی تر کنید، می توانید با خمیر بازی حروف و اعداد را به کودک خود آموزش دهید.

بازی بلوک های اعداد

کودکان در ۴ سالگی می توانند از زبان به طور موثر برای موقعیت هایی مانند تشخیص و مقایسه اشیاء، تشخیص اشکال هندسی، استدلال منطقی برای حل مسائل استفاده کنند. ظرفیت آنها برای یادگیری مفاهیم ریاضی نیز بالاتر است.

با بازی بلوک های اعداد. علاوه بر رشد مهارت دستی کودک، ساده ترین سطح جمع و تفریق را یاد می گیرند و در نتیجه توانایی استدلال آن ها نیز توسعه خواهد یافت.

بیشتر بدانید: تاثیر اسباب بازی در هوش کودکان

بازی های مناسب برای تقویت هوش کودکان پنج سال

مکعب روبیک

مکعب روبیک بازی بسیار قدیمی است که نیاز به تمرکز و رشد هوش دارد. این بازی توجه افراد در هر سنی را به خود جلب می کند. با وقت گذاشتن می توانید به هیجان بازی بی افزایید. به این ترتیب از بی حوصلگی کودک جلوگیری می شود.

مکعب روبیک که معمولاً از ۶ رنگ تشکیل شده است برای مهارت های دستی انتخابی عالی است همچنین به توسعه هماهنگی دست و چشم، تصمیم گیری، توجه، تمرکز و استراتژی کمک می کند.

تانگرام یکی از بازی های قدیمی جهت تقویت هوش

تانگرام که یکی از بازی های تقویت کننده هوش کودکان ۵ ساله است از ۷ قطعه هندسی تشکیل شده است.

هدف این بازی؛ با ترکیب این تکه های اشکال مختلف، فرم هایی مانند پیکرهای حیوانات، انسان ها، اشکال هندسی و حروف را در الفبا ایجاد کنید. این بازی از رشد هوش بصری و توجه در کودکان حمایت می کند و باعث توسعه تخیل آن ها می شود.

بیایید شمارش را یاد بگیریم: ریاضی با اعشار برای کودکان ۵ ساله

این فعالیت یک بازی ریاضی ۵ ساله مقدماتی به نام تخته نوجوان است. هدف این است که یاد بگیرید ابتدا تا ده بشمارید. لازم است چوب هایی که هر کدام ۱۰ مهره دارند را با اعداد مطابقت دهید.

اعداد را روی کاغذهایی که به صورت مربع برش می دهید بنویسید. به جای منجوق می توانید از لوبیا یا نخود نیز استفاده کنید. این بازی از رشد هوش در کودکان پشتیبانی می کند، کوچولوی شما می تواند شمارش را یاد بگیرد، همچنین با ابن بازی می تواند هماهنگی دست و چشم را توسعه دهد و استدلال را بیاموزد.

بازی های مناسب برای تقویت هوش کودکان دو تا شش سال

بازی های مناسب برای تقویت هوش کودکان دو تا شش سال

بازی های مناسب برای تقویت هوش کودکان شش سال

سهم بازی ها در رشد کودک و موفقیت در مدرسه بسیار زیاد است که نمی توان نادیده گرفت! بازی‌های سرگرم‌کننده زیادی وجود دارد که توانایی‌های متفاوتی را برای کودکان در هر گروه سنی فراهم می‌کند و بسیاری از این بازی‌ها را می‌توان تنها با گروهی از افراد و بدون نیاز به هیچ ماده‌ای انجام داد.

ما در مورد بازی هایی صحبت کردیم که رشدهای مختلف جسمی و ذهنی را برای کودکان ۶ ساله فراهم می کند.

بازی را حدس بزنید

می توان آن را با ۲ نفر یا بیشتر بازی کرد.

مزایایی مانند تحمیل حافظه، توانایی تفسیر و توسعه تخیل دارد.

در این بازی یکی از بچه ها شخصیتی مانند پزشک، وکیل، معلم را در ذهن خود مشخص می کند. سپس شروع به دادن اطلاعاتی در مورد آن شخصیت به بازیکن دیگر می کند.

به عنوان مثال، اگر شخصیت انتخاب شده یک پزشک باشد، می توان اطلاعاتی مانند لباس سفید پوشیدن، ماسک زدن را ارائه دهد. اگر بازیکن دیگر نتواند این شخصیت را در مدت ۱ دقیقه حدس بزند، حذف می شوند.

یک جایگزین عالی برای کسانی که به دنبال بازی های آموزشی برای کودکان ۶ ساله هستند!

بازی حافظه

این بازی دارای دستاوردهایی مانند تمرکز، بهبود ادراک بصری، جلوگیری از حواس پرتی است. در این بازی ۱۰ شی مختلف در یک سینی قرار می گیرند و از بچه ها خواسته می شود به مدت ۶۰ ثانیه به این سینی نگاه کنند.

سپس سینی برداشته می شود و از همه کودکان به نوبت خواسته می شود تا اشیایی را که در سینی به خاطر می آورند نام ببرند. کودکی که بیشترین اشیاء را به خاطر می آورد برنده بازی است.

اگرچه ممکن است دشوار به نظر برسد، اما نگران نباشید، این بازی از جمله بازی های مناسب برای ۶ سالگی است و کودک شما عاشق انجام آن خواهد شد.

نتیجه گیری بازی های مناسب برای تقویت هوش کودکان دو تا شش سال

در این مقاله خواندید که چگونه می توان بازی های مناسب برای تقویت هوش کودکان دو تا پنج سال را انجام داد بازی هایی نظیر : بازی تشخیص حیوانات ، گروه بندی اشیاء بر اساس رنگ ، بازی پرش با موسیقی ، نگهداری اسباب بازی و بازی های مناسب برای تقویت هوش کودکان سه سال را می توانیم بولینگ ، تشخیص اشیا از نظر نرمی یا سختی ، شکار رنگ در خانه ، نقاشی روی سنگ ، رقابت دانش ، تقلید از حیوانات ، مرتب سازی از بلند به کوتاه اشاره نماییم.


مقالات مرتبط

عوامل موثر بر بازی کودکان

بازی درمانی و نقش نوع بازی ها در هوش کودکان

۵ عامل موثر بر هوش کودک

Rate this post

نوشته بازی های مناسب برای تقویت هوش کودکان دو تا شش سال اولین بار در مرکز هوش کودک نیک. پدیدار شد.