تاثیر شبکه های اجتماعی بر روی کودکان و نوجوانان موضوع این مقاله آموزشی است.

مقدمه تاثیر شبکه های اجتماعی بر کودکان

میانگین سن استفاده از شبکه های اجتماعی بسیار تغییر کرده است. این تأثیر زیادی بر ارتباطات داشت. ما در حال حاضر هر ثانیه در حال تعامل هستیم. نه تنها ما، بلکه کودکان کوچکتر نیز دیگر دائماً با همسالان خود تماس نمی گیرند یا با همسالان خود ملاقاتی رودررو ندارند.

اما هر ثانیه آنها از طریق شبکه های اجتماعی خاصی با هم تعامل دارند. جای تعجب نیست که طبق آخرین روند جوانان، کودکان ۱۱ تا ۱۴ ساله می خواهند به طور فعال در پلتفرم هایی مانند اینستاگرام ، فیس بوک، اسنپ چت و تیک تاک شرکت کنند.

اکنون که چنین پلتفرم هایی وجود دارند، جریان های ارتباطی، سرگرمی و اجتماعی باید چندان تعجب آور نباشد. البته نباید مشکلات نگران کننده ای که در این پلتفرم ها تجربه می شود را نادیده گرفت. بر اساس همین مشکلات بود که خواستیم این محتوا را تهیه کنیم.

شبکه اجتماعی چیست؟

شبکه‌های اجتماعی پلتفرم‌های آنلاینی هستند که برای حفظ روابط نزدیک با افرادی که می‌شناسند، ارتباط با افراد جدید، شبکه‌سازی و اشتراک‌گذاری عکس‌ها و ویدیوها استفاده می‌شوند. شبکه هایی مانند فیس بوک، اینستاگرام، توییتر و لینکدین در خط مقدم این پلتفرم ها قرار دارند.

پلتفرم های چند نفره مانند سایت های اشتراک گذاری عکس، سایت های همسریابی و انجمن ها نیز شبکه های اجتماعی محسوب می شوند.

شبکه های اجتماعی و کودک: آیا نه گفتن منطقی است؟

برخی از والدین مشارکت فرزندانشان در شبکه های اجتماعی را درست نمی دانند. ایجاد یک نمایه مخفیانه از والدین خود در هر پلتفرمی برای کودک دشوار نیست. با این حال، اصلاح نتیجه هر آسیبی به کودک در آن سکو بسیار دشوار است.

کودکی که از خانواده خود یک پروفایل مخفی ایجاد می کند، ممکن است مشکلاتی را که تجربه کرده است به خانواده خود گزارش ندهد. برای جلوگیری از این وضعیت و موارد مشابه، والدین باید حتماً فرزندان خود را در مورد مسائل مفید و مضر در شبکه های اجتماعی راهنمایی کنند. اگر والدین به عنوان مربی برای کودکان عمل کنند، کودکان در مورد استفاده و ایمنی اینترنت و شبکه های اجتماعی اطلاعات بیشتری کسب خواهند کرد.

به طور خلاصه به یکی از مهم ترین مسائلی که والدین اشتباه می کنند بپردازیم. برخی از والدین با مداخله کامل در زندگی کودکان به منظور تامین امنیت آنها سعی در تربیت کودکان به شیوه ای ظالمانه دارند. این راه درستی نیست.

از آنجایی که هر ظلمی هرج و مرج خاص خود را ایجاد می کند، این امر همچنین می تواند کودکان را به انجام کاری مخفیانه سوق دهد، همانطور که در بالا ذکر کردیم. دوستی با کودکان، درک آنها و برقراری ارتباط صحیح بسیار مهم است.

آیا شبکه های اجتماعی می توانند برای فرزندان شما مفید باشند؟

اگرچه استفاده از شبکه های اجتماعی برای فرزندان شما یک موضوع حیاتی نیست، اما به خلاقیت آنها کمک می کند. شبکه‌های اجتماعی به کودکان کمک می‌کنند تا شبکه گسترده‌ای از دوستان خود را در زمینه‌های مورد علاقه بسازند و با دوستانی که آنها را درک می‌کنند پیوندهای قوی ایجاد کنند.

به عنوان مثال، یک جوان با علاقه به دوچرخه سواری می تواند با بسیاری از دوستداران دوچرخه مانند خودش دوست شود. تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی به خودی خود یک شغل است. برای تهیه این مطالب، کودک شما می تواند یاد بگیرد که عکس بگیرد، فیلم بسازد، متحرک سازی کند و زیبا بنویسد.

در حالی که در شبکه های اجتماعی در مورد کار خود تحقیق می کنند، می توانند یک فرهنگ مشارکتی به دست آورند و کار خود را برای دیگران به اشتراک بگذارند در حالی که از کار دیگران الهام می گیرند.

اگر او بتواند عادت سالمی در استفاده از شبکه های اجتماعی داشته باشد، دوستی های ثابت، پذیرفته شدن و دوست داشتنی شدن برای او مفید خواهد بود. اعتماد به نفس او افزایش می یابد و از نظر روانی با این احساس که فردی مطلوب و دارای جایگاه در جامعه است، احساس بسیار بهتری خواهد داشت.

آیا شبکه های اجتماعی می توانند برای کودکان مضر باشند؟

شبکه های اجتماعی نیز خطرات قابل توجهی دارند. ارسال توهین آمیز، صریح، فحاشی، ژست گرفتن با الکل و سیگار بر تصویر کودک شما تأثیر منفی می گذارد.

به اشتراک گذاری تصاویر یا فیلم های شرم آور از فرزند خود یا شخص دیگری باعث ایجاد مشکلات جدی می شود.

به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی با افراد غریبه مشکلات امنیتی را به همراه دارد.

شما می توانید قربانی آزار و اذیت سایبری شوید.

ممکن است در معرض محتوای تبلیغاتی بیش از حد قرار گیرد، اطلاعات آن ممکن است برای اهداف تبلیغاتی به بیرون درز کند.

والدین عزیز: مطمئناً فرزند شما شروع به استفاده از شبکه های اجتماعی خواهد کرد. همچنین در هنگام استفاده از آن دچار اشتباه خواهد شد. وظیفه ما این است که او را راهنمایی کنیم. برای این کار باید تحقیق کنیم و به تاثیرات شبکه های اجتماعی بر کودکان مجهز شویم.

شما می توانید امنیت شخصی را تضمین کنید.

وقتی با هر یک از دستگاه های خود به اینترنت متصل می شوید، تقریباً با چند کلیک می توانید به میلیاردها نفر دسترسی پیدا کنید. قلدرهای سایبری، ترول ها، کلاهبرداران، هکرها و حتی بدتر از آن ها! متأسفانه این افراد در دنیای سایبری هم به بزرگسالان و هم به کودکان آسیب می رسانند.

برای محافظت از خود و کودکان در برابر این گونه تهدیدات سایبری، باید جزئیاتی در مورد امنیت سایبری داشته باشید و این جزئیات را به کودکان منتقل کنید. شما قوانین راهنمایی و رانندگی را می دانید، درست است؟ مجموعه ای از قوانین بسیار مهم از زندگی واقعی. اینگونه باید قوانین امنیت آنلاین را یاد بگیرید.

در حالی که در وهله اول اطلاعاتی در مورد افراد غریبه در شبکه های اجتماعی به کودکان می دهند، والدین باید همیشه هشدارهای خاصی در مورد آزار و اذیت اینترنتی بدهند. به عنوان مثال، کودکان هرگز نباید عکس هایی را در کنار اطلاعات شخصی خود برای افراد غریبه ارسال کنند.

به دلیل برچسب گذاری جغرافیایی نباید اطلاعات موقعیت مکانی را به اشتراک بگذارد تا غریبه ها آن را ببینند و برای این کار باید تنظیمات حریم خصوصی پلتفرم هایی که استفاده می کند را با والدین خود مرور کند.

این زمین بازی نیست.

بسیاری از کودکان و بزرگسالان دنیای مجازی را به عنوان یک زمین بازی می بینند. به عبارت دقیق تر، او حتی نمی تواند پیش بینی کند که یک اشتباه یا اشتباهی که در اینجا انجام می شود چه عواقب بدی می تواند داشته باشد.

در دنیای مجازی، مانند زندگی واقعی، باید به همان شکلی رفتار کنیم که در مقابل کسی رفتار می کنیم. برخی از افرادی که فکر می کنند رفتار ما در اینجا توسط کسی دیده نمی شود، هرگز فراموش نکنند که رفتار اینجا در واقع توسط افراد و مقامات بیشتری دیده می شود.

در حالی که کودکان خردسال آموزش می بینند که در کلاس های درس و جامعه خود قلدری نکنند، در دنیای مجازی نیز آموزش می بینند که قلدری نکنند. اما خانواده نیز باید با محتوایی که از این آموزش ها حمایت می کند، کودک را راهنمایی کند.

برای بچه‌های کوچک‌تر، والدین ممکن است بخواهند قوانینی را که از تجربیات خاص به‌دست آورده‌اند و در عین حال کنترل خود را حفظ کنند، تغییر دهند. به عنوان مثال، من فکر می کنم برای همه ما عادی است که برای یک کودک خردسال کارتون را روی تبلت تماشا کنیم. پس چند ساعت تماشا می کند؟ ۱ ساعت یا تمام روز؟

تنظیم این و حفظ کنترل در واقع بسیار مهم است. برای این کار تنظیم زمان استفاده از صفحه نمایش دستگاه ها می تواند نقطه شروع این کار باشد. از برنامه های گزارش موقعیت مکانی می توان برای کودکان کوچکتر نیز استفاده کرد.

چنین برنامه هایی می توانند در حل یک رویداد مانند هر آدم ربایی که ممکن است در زندگی واقعی رخ دهد، حمایت کنند. والدین باید حتماً از برخی افزونه ها، برنامه ها یا ویژگی های پلتفرم استفاده کنند تا کودکانی که کارتون تماشا می کنند به محتوای بزرگسالان یا محتوایی که مناسب سن آنها نیست دسترسی پیدا کنند.

اگر می خواهید درباره این مطلب بیشتر بدانید می توانید در سایت هوش نیک آن را مطالعه کنید.

و همچنین اگر از خواندن این مقاله لذت بردید می توانید لینک زیر به دوستان خود ارسال کنید.

۵/۵ - (۴ امتیاز)

نوشته تاثیر شبکه های اجتماعی برای کودکان و نوجوانان اولین بار در مرکز هوش کودک نیک. پدیدار شد.