همه چیز در مورد ژلها و فیلرهای سیلیکونی در این مقاله آموزشی است.

مقدمه فیلر سیلیکونی

فیلرهای سیلیکونی ممکن است به دلیل ماندگاری طولانی تر نسبت به سایر انواع فیلرها جذاب به نظر برسند، اما این فیلرها هرگز توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای استفاده به عنوان فیلرهای پوستی تایید نشده اند. با این وجود، بسیاری از پزشکان مجاز و غیرمجاز در ایالات متحده از ژل سیلیکون به عنوان فیلر برای صورت و بدن استفاده کرده اند.

بسیاری از این درمان ها به صورت غیرقانونی توسط افراد غیرپزشکی انجام شده است. رایج ترین نواحی تزریق سیلیکون، لب ها، صورت، باسن و لگن بوده است. بیمارانی که فیلرهای سیلیکونی در صورت و بدن خود دارند ممکن است با مشکلات جدی سلامتی مواجه شوند. بهترین راه حل، در صورت امکان، حذف فیلر است.

از آنجا که سیلیکون در بدن حل نمی شود، بیمارانی که به این محصول آلرژی پیدا می کنند ممکن است برای همیشه با آن مواجه باشند. این فیلرهای موسوم به “فیلر دائمی” می توانند مشکلات سلامتی طولانی مدت ایجاد کنند. اغلب، ترکیبات موجود در فیلرهای سیلیکونی ناشناخته بوده و درمان آن ها در صورت بروز مشکلات پیچیده است.

چرا فیلرهای سیلیکونی جذابیت دارند؟

فیلرهای تزریقی بر پایه سیلیکون ماندگاری طولانی دارند، بنابراین تعداد تزریق هایی که بیماران باید در طول زمان انجام دهند کاهش می یابد و در نتیجه ممکن است در طولانی مدت هزینه کمتری داشته باشند. بدن فیلرهای هیالورونیک اسید، که محبوب ترین نوع فیلر در ایالات متحده است، را در مدت شش تا ۲۴ ماه جذب می کند. فیلرهای سیلیکونی، اما، سال ها یا حتی دهه ها ماندگاری دارند، که این موضوع در بیمارانی که به این محصول آلرژی پیدا می کنند مشکل ساز است.

عوارض فیلرهای سیلیکونی

عوارض فیلرهای سیلیکونی می تواند شامل التهاب مزمن، توده ها، تغییر رنگ پوست و از دست دادن بافت ناشی از حمله سیستم ایمنی به فیلر باشد. بیماران باید از خطرات استفاده از فیلرهای سیلیکونی و چگونگی مشارکت این نوع فیلرها در ایجاد بیماری های مزمن آگاه باشند.

واکنش به جسم خارجی

یک پاسخ ایمنی ممکن است هنگامی که بدن به یک ماده خارجی مانند فیلرهای سیلیکونی واکنش نشان می دهد، تحریک شود. فیلرهای هیالورونیک اسید می توانند حل شوند، اما فیلرهای سیلیکونی به راحتی قابل حذف نیستند. التهاب ناشی از ترکیبات موجود در فیلر سیلیکونی می تواند تا زمانی که سیلیکون از بدن خارج نشود، بیماری مزمن ایجاد کند. اغلب برای این کار نیاز به جراحی است.

حرکت فیلر سیلیکونی

فیلرهای سیلیکونی می توانند از محل تزریق به نواحی دیگر بدن حرکت کنند و در آنجا مشکلاتی ایجاد کنند. این نواحی ممکن است جایی باشد که فیلر در آنجا ناخواسته است. مهاجرت فیلر می تواند التهاب و تورم در بدن ایجاد کند که از محل اولیه تزریق فاصله دارد. این علائم ممکن است ابتدا به نظر نرسد که با فیلر سیلیکونی مرتبط باشند، اما بیماران و پزشکان باید آگاه باشند که ممکن است به حرکت فیلر در بدن مرتبط باشند.

تورم بافت

فیلرهای سیلیکونی می توانند باعث تورمی شوند که ظاهر طبیعی صورت و بدن را تغییر می دهد. این تورم ممکن است به صورت دوره ای یا دائمی باشد. ماساژ ناحیه متورم ممکن است به کاهش تورم کمک کند.

پزشکان معتقدند که تورم ناشی از واکنش ایمنی به فیلرهای سیلیکونی ممکن است به دلیل مسدود شدن جریان مایع لنفاوی یا واکنش آلرژیک باشد.

عفونت

فیلرهای سیلیکونی می توانند عفونی شوند و مشکلات سلامتی کوتاه و بلند مدت ایجاد کنند. گاهی اوقات عفونت به سختی با آنتی بیوتیک ها درمان می شود. با درمان عفونت، التهاب ناشی از فیلرهای سیلیکونی می تواند کاهش یابد.

فیلر سیلیکونی - ژل سیلیکونی

جایگزین فیلرهای سیلیکونی چیست؟

فیلرهای هیالورونیک اسید جایگزین های محبوب و مطمئن تری برای فیلرهای سیلیکونی هستند. در زیر تعدادی از جایگزین های رایج فیلرهای سیلیکونی آورده شده است:

هیالورونیک اسید (HA):

ویژگی ها: طبیعی و زیست تخریب پذیر، موجود در بدن انسان

مزایا: جذب توسط بدن، امکان حل شدن با استفاده از آنزیم هیالورونیداز در صورت بروز مشکل

نمونه ها: نورامیس ، اینووسنس ، رووفیل ، آلیاکسین ، پرفکتا ، ژل نیوویا

کلسیم هیدروکسی لاپاتیت (CaHA):

ویژگی ها: شامل ذرات کلسیم و فسفات که به صورت طبیعی در استخوان ها یافت می شوند

مزایا: ایجاد ساختار قوی تر و ماندگاری طولانی تر از هیالورونیک اسید

نمونه ها: فیلر هیدروکسی آپاتیت کلسیم

ژل فیلر پلی لاکتیک اسید (PLLA):

ویژگی ها: ماده سنتتیک و زیست تخریب پذیر

مزایا: تحریک تولید کلاژن، ماندگاری طولانی

نمونه ها: اسکالپترا

پلی متیل متاکریلات (PMMA):

ویژگی ها: شامل میکروسفرهای کوچک که در کلاژن معلق هستند

مزایا: ماندگاری بسیار طولانی، نتایج نیمه دائمی

نمونه ها: بللافیل


منبع:

plasticsurgery.org

5/5 - (1 امتیاز)

این نوشته فیلر سیلیکونی چیست و جایگزین ژل سیلیکونی برای اولین بار ظاهر می شود در ژل هیالورونیک اسید و ۲۲۶۱۸۷۲۹ و فروش بوتاکس در شرکت نیک NIK CO.