استعداد ورزشی کودکان یکی از استعدادهایی است که در بسیاری از کودکان وجود دارد اما در بسیاری از مواقع کشف و شکوفا نمی‌شود و هیچ‌وقت امکان بروز پیدا نمی‌کند. با یک استعدادیابی ورزشی درست و اصولی می‌توان این استعدادها را شکوفا کرد و راه را برای موفقیت ورزشی فرزندان هموار ساخت. اگر استعدادیابی ورزشی کودکان را جدی بگیرید و از روش‌های استاندارد برای استعدادیابی استفاده کنید، می‌توانید در آینده شاهد درخشش کودکتان در میدان‌های بین‌المللی مانند المپیک باشید. پس برای شروع یک استعدادیابی ورزشی مناسب برای کودکان، با هوش نیک همراه باشید.

استعدادیابی ورزشی کودکان، راهی برای تبدیل رویا به واقعیت!

قبل از توضیح درباره «استعدادیابی ورزشی کودکان»، باید معنی استعدادیابی را بدانیم. استعدادیابی در لغت، معنی و مفهوم «توانایی ویژه و طبیعی» و «ظرفیت دستیابی به موفقیت» را دارد. برای همه ما پیش آمده است که یک ورزشکار حرفه‌ای می‌بینیم و خودمان را جای او تصور کنیم. یا این‌که فرزندمان را در آینده جایگزین او می‌کنیم و این تصویر، جزئی از آرزوی ما برای کودکمان می‌شود. می‌توان این رویاها را واقعی کرد؛ به شرطی که در مسیر درست حرکت کنید و هم‌چنین هیچ وقت نخواهید خواسته خود را به کودکتان تحمیل کنید.

استعدادیابی ورزشی کودکاندر فرآیند استعدادیابی ورزشی کودکان تمام تمرکز و تلاش بر این است که از طریق آن بتوانیم به راحتی، ویژگی‌های روانی، تخصصی و تکنیکی و جسمانی ورزشکار را در زمان حال و آینده بررسی کنیم. تمرین و تلاش و پشتکار لازمه موفقیت در هر کاری است؛ ولی شرط رسیدن به قهرمانی در رشته‌های ورزشی در سطوح بالا مانند المپیک، علاوه بر تلاش و تمرین نیاز به عوامل و شرایط دیگری نیز دارد. یکی از مهم‌ترین این عوامل، استعداد ورزشی است. برای استعدادیابی ورزشی کودکان روش‌های گوناگونی وجود دارد و می‌توانید با استفاده از این روش‌ها، متوجه شوید که کودک استعداد لازم را در زمینه‌های ورزشی دارد یا نه.

هیچ تضمینی در کار نیست!

باید توجه داشته باشید که هیچ کدام از روش‌های استعدیابی ورزشی، صد در صد تضمین نمی‌کنند که فرزند شما یک قهرمان جهانی می‌شود؛ زیرا پروسه قهرمانی بسیار پیچیده و پرزحمت است و به شرایط و عوامل بسیاری بستگی دارد. استعدادیابی ورزشی فقط می‌تواند با درصد بسیار زیاد و تضمینی برای شما والدین عزیز مشخص کند که آیا کودک شما در کدام زمینه ورزشی استعداد دارد و هم‌چنین آیا می‌تواند پیشرفت کند یا نه. در ادامه مقاله توضیح داده می‌شود که چگونه می‌توانید به استعدادیابی ورزشی کودکتان اقدام کنید و راه و روش استعدادیابی ورزشی کودکان به چه صورت است.

بیشتر بخوانید: « استعدادیابی چیست و چه ضرورتی برای موفقیت دارد؟ »

استعدادیابی ورزشی کودکان چه مزایایی دارد؟

استعدادیابی ورزشی راهی عقلانی و منطقی، کوتاه و مقرون به صرفه برای رسیدن به موفقیت‌ها و دستاوردهای بزرگ برای ورزشکاران است. در طی این فرآیند، به دنبال افراد با استعدادی هستیم که شرایط لازم از جمله شرایط جسمانی، مهارتی و رفتاری را برای حضور در مسابقات ورزشی و سپس کسب موفقیت در رشته‌های ورزشی را داشته باشند. برای پرورش نخبگان و دستیابی به نتیجه مطلوب، منطقی‌ترین کار این است که زمان و انرژی مربی صرف کسانی شود که دارای توانایی های بالقوه و ذاتی هستند.

استعدادیابی ورزشی کودکان باعث جلوگیری از تلف شدن وقت کودک می‌شود و کودک توانمند شما در رشته‌های ورزشی نا کارآمد که هیچ‌گونه ارتباطی با ورزش خاص ذاتی او ندارد، وارد نمی‌شوند. استعدادیابی ورزشی هم‌چنین از خستگی و دلزدگی کودک نسبت به ورزش جلوگیری می‌کند. استعدادیابی ورزشی کودکان باعث صرفه جویی در انرژی و همچنین هزینه‌های جاری می‌شود و زمان پرش از سکوی موفقیت را برای ورزشکار بسیار کاهش می‌دهد. از طرفی مدت زمان در اوج ماندن ورزشکار را افزایش می دهد.

با استعدادیابی ورزشی اصولی کودکان، برای فتح قله‌های موفقیت آماده شوید!

فرایند استعدادیابی ورزشی کودکان

با بیشتر بودن تعداد کودکانی که مستعد استعداد ورزشی خاص هستند، روند انجام بررسی تست خیلی بهتر و دقیق‌تر انجام می‌شود و افرادی که لایق دریافت مدال و کسب مقام‌های بالای بین المللی هستند، انتخاب می‌شوند. با انجام تست استعدادیابی ورزشی، افراد به سمت ورزش‌های خاصی هدایت می‌شوند که به صورت ذاتی در آن‌ها توانایی و استعداد دارند و از نظر ویژگی‌های روانی، تخصصی و تکنیکی، جسمانی و فیزیولوژیکی، قابل توجه هستند.

استعدادیابی ورزشی کودکان باعث می‌شود کودک بعد از شناسایی زمینه ورزشی خاص، اعتماد به نفس بالایی پیدا کند؛ زیرا کودک از سن پایین در ورزشی وارد می‌شود که هم به آن علاقه دارد و هم توانایی‌های بالا در او وجود دارد. مواردی وجود داشته است که بسیاری از ورزشکاران اعلام کرده‌اند که به دلیل بی اطلاع بودن از استعدادیابی ورزشی، هیچ وقت شرایط لازم برایشان مهیا نشده است که بتوانند در زمینه ورزشی خاصی که واقعا توانایی ذاتی دارند وارد شوند و بتوانند به سطح یک ورزشکار خوب برسند و خود را شکوفا کنند. حال با رواج اطلاعات بیشتر نسبت به استعدادیابی کودکان این مشکل و این نوع اتفاقات خیلی کمتر شده است و می‌توان جلوی از دست رفتن فرصت‌ها را گرفت.

بیشتر بخوانید: « استعدادیابی کودکان ، ضرورت و مزایای استعدادیابی برای کودکان »

استعدادیابی ورزشی کودکان چه فرایندی دارد؟

برای استعدادیابی ورزشی کودکان، باید مراحل خاصی را طی کنید تا  بتوانید به نتیجه برسید. در ابتدا تست‌های مختلفی از کودک شما گرفته می‌شود و ویژگی‌های مختلف او مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. تست‌هایی مانند

  • فرایند استعدادیابی ورزشی کودکانتست چکاپ پزشکی و آزمایش های پاراکیلینیکی
  • تست حرکات اصلاحی دادن
  • تست پیکر سنجی
  • تست آمادگی جسمانی
  • دادن تست روانشناسی
  • تست یادگیری حرکتی و ادراکی (مهارتی)
  • و تست تکنیکی و تاکتیکی.

برای شروع استعدادیابی ورزشی کودکان، می‌توان شرکت در کلاس‌های دوو میدانی را به عنوان یکی از گام‌های اولیه استعدادیابی، در برنامه استعدادیابی ورزشی قرار داد. دوو میدانی، قابلیت جسمانی فرد را از نظر قدرت، تعادل، سرعت و عوامل دیگر مورد سنجش قرار می‌دهد و مشخص می‌کند که در مراحل بعدی استعدادیابی ورزشی، توانایی های کودک در چه حدی است. تمامی این کارها باید زیر نظر مربی تخصصی و با تجربه در زمینه ورزشی خاص انجام بشود. هدف مربی ورزشی این است که توانایی‌ها و آمادگی‌های لازم کودک را در مدت زمان مشخص شده‌ای بسنجد و یک لیست شناختی در زمینه ورزش‌هایی که با توجه به توانایی کودک، مفید است و مسیر پیشرفت او را هموار می‌سازد، آماده می‌کند.

بیشتر بخوانید: « مزایای تست هوش و استعدادیابی کودکان »

نقش والدین در استعدادیابی ورزشی کودکان، تاثیرگذار است

 والدین هم می‌توانند با استفاده از لیستی که مربی ورزشی تهیه کرده است، کودک را به زمینه‌های ورزشی که سیستم بدنی کودک با آن ورزش‌ها مطابقت دارد، هدایت کنند. برای مثال، اگر کودک شما دارای سرعت بالا، پرتاب خوب و چابکی باشد، یعنی کودکتان می‌تواند در ورزش‌هایی مانند هندبال، بسکتبال یا تنیس، به موفقیت برسد.

تمامی اقداماتی که در جهت استعدادیابی ورزشی کودکان انجام می‌شود، باید با توجه به علاقه کودک انجام شود و هم‌چنین شرایط بومی مانند مکان ورزشی، وجود مربی با تجربه و سایر شرایط در نظر گرفته شود. در انتخاب مربی، توجه کنید که باید بهترین مربی موجود را انتخاب کنید. اگر مربی، وقت و تعهد کاری کافی را نداشته باشد، نمی‌تواند به پرورش استعداد ورزشی کودک کمک کند. پس از انتخاب یک مربی حرفه‌ای و متعهد، به نظرات و دستورالعمل‌هایی که مربی به شما به عنوان والدین کودک می‌دهد، کاملا عمل کنید. اگر مربی مورد اعتماد شما به این نتیجه رسید که کودکتان در ورزش خاصی، استعداد لازم را ندارد، حرفش را قبول کنید.

بیشتر بخوانید: « چرا پرورش هوش هیجانی در کودکان مهم است ؟ »

استعدادیابی ورزشی به چه روش ‌هایی انجام می شود؟

روش های استعدادیابی ورزشی

پس از آشنایی با استعدادیابی ورزشی کودکان و برخی از مراحل انجام این کار، نوبت به آن می‌رسد که با روش‌های مختلف استعدادیابی ورزشی آشنا شوید. طی تحقیقات و مدارک به دست آمده در مورد روش‌های استعدادیابی ورزشی، می‌توان این روش‌ها را به دو دسته زیر تقسیم‌بندی کرد:

۱ـ روش سیستماتیک

استعدادیابی ورزشی به روش سیستماتیک خود به دو روش انجام می‌شود:

  • روش بر پایه سیستم

در این روش، در سازمان ها و نهادهای خصوصی به صورت سازماندهی شده و با نظم و ترتیب خاصی به کشف استعدادهای ورزشی خاص افرادی که زمینه ورزشی خاص توانایی دارند، می‌پردازند. در این روش، کشف استعدادها به صورت رقابتی و آزمونی انجام می‌شود.

  • روش بر پایه شخص

زیربنای این روش، به صورت ورزش همگانی است. برنامه‌های ورزش برای کسی که به صورت عادی و خودجوش دنباله‌روی یادگیری ورزش است و در این زمینه استعداد کافی را داراست، شرایط توسعه در زمینه ورزشی خاص را ایجاد می‌نمایند. این روش در بسیاری از کشورها، روشی سنتی شناخته می‌شود و هم‌چنان به کار گرفته می‌شود.

۲ـ روش غیر سیستماتیک

استعدادیابی ورزشی به صورت غیر سیستماتیک، یعنی فرد با استعداد و توانمند که در مسابقات ورزشی، عملکرد بسیار مطلوب و چشمگیری دارد، انتخاب می‌شود و مورد تأیید قرار می‌گیرد. در این روش، ساختارهای سیستمی و تشکیلات نهادهای ورزشی هیچ کمکی به افرادی که دارای استعداد ورزشی هستند، نمی‌کند. این روش در بسیاری از کشورها چه توسعه یافته و چه توسع نیافته، هم‌چنان در جریان است.

سخن آخر

استعدادیابی ورزشی کودکان یکی از ملزومات برای قرار گرفتن کودکتان در مسیر یادگیری یک رشته ورزشی و موفقیت در آن است. اگر از استعدادیابی ورزشی غفلت کنید یا از روش‌های اصولی و استاندارد برای استعدادیابی ورزشی استفاده نکنید، ممکن است کودکتان در مسیری قرار بگیرد که برای او مناسب نیست و نمی‌تواند در آن مسیر به موفقیت برسد.

اگر تصمیم خود را برای کشف استعدادهای کودکتان گرفته‌اید، می‌توانید یکی از مراکز استعدادیابی کودکان یعنی مجموعه هوش نیک را برای کشف استعدادهای کودکتان انتخاب کنید. هوش نیک به عنوان اولین مرکز تخصصی هوش مالی کودک ایران، خدماتی مانند استعدادیابی کودکان، مشاوره تخصصی هوش کودک، تقویت هوش مالی کودک، اجرای انواع تست هوش کودک، روانشناسی کودک، اجرای تست هوش بزرگسال، روانشناسی خانواده و خدمات دیگری را به مراجعین خود ارائه می‌دهد.

همین حالا از هوش نیک وقت بگیرید!

 

نوشته استعدادیابی ورزشی کودکان چگونه انجام می شود؟ اولین بار در مرکز هوش کودک نیک. پدیدار شد.