بازاریابی در حوزه صنعت درمان و سلامت اشاره به فرآیندی دارد که مبتنی بر راهبردهایی است که یک کسب و کار مرتبط با درمان و سلامت برای شروع و ادامه فعالیت خود و مطالعه فرصتها و تهدیدها به آن نیاز دارد.

بازاریابی صنعت درمان و سلامت

شما می توانید با استفاده از داده های دقیق و درست بازاریابی ، مراجعین بخش سلامت را به سوی کسب و کار خود هدایت کنید و مشتریان قبلی خود را وفادارتر سازید. درست مانند سایر کسب و کارها شما نیز باید در این دو حوزه تلاش کنید که یکی یافنن مشتریان جدید  و دیگری وفادار سازی و حفظ مشتریان قبلی است.

از مهمترین عامل تحولات در صنعت درمان و سلامت می توان به شیوع ویروس کرونا اشاره کرد. خوشبختانه ویروس کرونا تا حدود زیادی مهار شده و اقدامات پیشگیرانه همچون تزریق واکسن نیز به حداکثر خود رسیده است.

با این وجود همچنان افراد ملزم به رعایت کردن پروتکل های پیشگیرانه هستند ولی مسئله ای که وجود دارد این است که همچنان این ویروس وجود دارد و آمار مبتلایان یا مرگ و میر آن به صفر نرسیده است. به همین دلیل صنعت درمان و سلامت دستخوش تغییرات زیادی به ویژه در دوران شیوع این بیماری شده است.

از جمله تغییرات و تحولات بسیار مهمی که رخ  داده این است که دیگر امروه افراد و متخصصان فقط به حضور فیزیکی در مراکز درمانی اکتفا نمی کنند و روشهای گوناگون زیادی برای ارائه خدمات درمانی و سلامت به وجود آمده که مورد استقبال آنها قرار گرفته است.

با همین مثال شیوع کرونا و تمایل افراد به استفاده از خدمات غیرحضوری ، کاملاً می توان متوجه شد که دانستن مسائل جدید و لازم در این حوزه تا چه اندازه مهم و ضروری است. اگر بتوانید برنامه های بازاریابی مناسب در این دوران یا پس از آن را طراحی و اجرا کنید به مخاطبان و مشتریان خود نشان می دهید که عملکرد شما با سایر همکاران و رقیبانتان متفاوت است و شما مستقل و قدرتمند تر از دیگران مشغول ارائه خدمات درمانی به آنها هستید.

در ادمه به دانستیهای ضروری و تغییراتی که باید در حوزه بازاریابی صنعت درمان و سلامت اتفاق بیافتد اشاره می کنیم.

یک) تغییر نگرش نسبت به فعالیت درمانی

اولین اقدامی که می توانید در این زمینه داشته باشید این است که نگرش خود نسبت به این صنعت را تغییر دهید. اگر در زمانهای گذشته چنین تصور می کردید که مشتریان و مراجعین شما چاره ای ندارند و باید برای دریافت ارائه خدمات به شما مراجعه کنند امروزه باید نگرش را به این سمت ببرید که مشتریان شما را انتخاب می کنند و در صورتی که از ارائه خدمات یا نحوه فعالیت شما راضی نباشند به راحتی به سراغ فرد دیگری می روند.

امروزه مشتریان شما گزینه های بسیار مختلفی دارند و می توانند از میان گزینه های بسیار متنوع ، شما را انتخاب کنند. بنابراین چه ویژگیهایی باید در شما وجود داشته باشد که بتوانید آنها را قانع کنید که به جای دیگران به شما مراجعه کنند. مهمترین پاسخی که برای این سوال وجود  دارد این است که نگاهی به راهبردهای بازاریابی خود بیاندازید و ببینید آیا برای رسیدن به این هدف برنامه ریزیهای لازم را انجام داده اید یا نه ؟

دو) هماهنگی تبلیغاتی

از دیگر اقدامات لازمی که باید در حوزه بازاریابی صنعت درمان و سلامت انجام شود این است که یک برنامه منسجم و در عین حال جامع را برای تبلیغات در بخشهای مختلف خدمات پزشکی طراحی کنید.

به عنوان مثال ، خدمات درمانی و سلامت در حوزه های بسیار متنوع و مختلفی مانند دندانپزشکی ، رواندرمانی ، متخصصان چشم پزشکی ، متخصصان پوست و مو ، متخصصان داخلی ، متخصصان قلب ، متخصصان مغز و اعصاب و… همچنین خدماتی که در حوزه پیراپزشکی دسته بندی می شوند مانند خدمات پرستاری و غیره دسته بندی می شود.

این موضوع بسیار مهم را همواره باید مد نظر داشته باشید که نمی توانید فقط یک نوع تبلیغ یا برنامه تبلیغاتی برای این همه تنوع و تخصص داشته باشید بلکه لازم است برای هر کدام از این حوزه ها یک برنامه تبلیغاتی جداگانه داشته باشید.

سه) ارزیابی های مداوم

از دیگر اقدامات لازم و ضروری این است که پس از اجرا کردن برنامه های بازاریابی خود به صورت مداوم نتایج این برنامه ها را مورد بررسی قرار دهید و نسبت به نتایج مثبت و رضایت بخش آنها اطمینان کسب کنید.

همچنین در صورتی که لازم است نقاط ضعف آنها را اصلاح کنید. وجود چنین برنامه های ارزیابی بسیار اهمیت دارد ، زیرا یک دید روشن از نحوه اجرا و نتایج برنامه ها به شما می دهد.

چهار) پشتیبانی مشتریان

از دیگر نکات و تغییرات مهمی که در حوزه درمان و سلامت اتفاق افتاده این است که برخلاف گذشته که شما به عنوان ارائه دهنده خدمات درمانی ، پس از بهبود نسبی بیمار ، کارتان با آن تمام می شد.

امروزه مانند سایر کسب و کارها لازم است تعامل خود با مشتریانتان را حفظ کنید. برای این کار باید حمایتهای پشتیبانی از مشتریان و مراجعان داشته باشید. به عنوان مثال ، می توانید از طریق شماره تماس و سایر مشخصاتی که از آنها دریافت می کنید مدام در مناسبتهای مختلف ، جویای حال آنها باشید یا روند بیماری آنها را پیگیری کنید.

همچنین اگر در حوزه هایی از بهداشت و سلامت و درمان فعالیت دارید که با خدمات زیبایی در ارتباط هستند می توانید پیگیر روند درمان یا ترمیم آنها باشید. همچنین  ممکن است موقعیتهایی داشته باشید که در آن به ارائه خدمات ویژه برای مراجعین خود بپردازید. بهتر است این موقعیتها و زمانها را برای مراجعان خود اطلاع رسانی کنید.

این اطلاع رسانی ها هم می تواند در خصوص مشتریان قبلی شما باشد که به شدت موجب وفاداری آنها نسبت به شما می شود و هم اینکه می تواند در خصوص یافتن مشریان و مراجعان جدید اهمیت داشته باشد.

پنج) تمرکز بر نیاز مشتریان

بازاریابی درمان و سلامت باید بر نیاز مشتریان تمرکز کند. مشتریان شما با توجه به اینکه به کدام دسته خدمات ارائه می دهید می تواند متعدد باشد ، به عنوان مثال : بیماران ، پزشکان ، خانواده بیماران و هر فردی که به خدمات شما نیاز دارد در این دسته قرار می گیرد.

باید تلاش کنید خدماتی که ارائه می دهید با توجه به نیاز و جنس مراجعان و مشتریان شما باشد. همانطور که گفته شد ممکن است مشتریان شما پزشکان باشند ، فرض کنید شما تولید یا عرضه کنند کالاهای پزشکی هستید ، نه تنها بیماران که پزشکان نیز جزء گروه هدف و مشتریان شما هستند ، پس لازم است برنامه های بازاریابی خود را متناسب با جنس و نیاز مشتریان و مراجعان طراحی کنید.

شش) لزوم تولید محتوای صحیح و دقیق

همواره در بازاریابی از بازاریابی محتوا و تولید محتوا صحبت می شود. تولید محتوا می تواند با توجه به نیازی که گروه هدف شما دارد ، تعامل و ارتباط مناسبی با آنها برقرار کند و درعین حال دانش گروه هدف شما را در زمینه فعالیتتان افزایش دهد.

تولید محتوا در صنعت درمان و سلامت نسبت به سایر زمینه ها می تواند اهمیت بسیار بیشتری داشته باشد. علت آن هم این است که مخاطبان شما باید اطلاعات درست و دقیق پزشکی دریافت کنند ، زیرا ارتباط مستقیم با سلامت آنها دارد. تنها در این شرایط است که می توانید اعتماد مشتریان را جلب کنید.

 مشاوره بازاریابی معتقد است علاوه بر این تولید محتوای دقیق و درست نشان دهنده تعهد و پای بندی شما به مسئله مهم مخاطبان و مشتریانتان یعنی مقوله سلامت آنهاست.

هفت) برجسته کردن خدمات پزشکی

از مسائل مهم دیگر در حوزه بازاریابی درمان و سلامت این است که امتیازها و برتری هایی که مرکز درمانی یا مطب شما نسبت به سایر مراکز دارد را نشان دهید. رقابت در حوزه ارائه خدمات درمانی و سلامت روز به روز بیشتر می شود ، وجود اینترنت و استفاده همگان از آن موجب شده است که تمامی افراد از نقاط مختلف دنیا بتوانند با مراکز مختلف درمانی ارتباط داشته باشند و مرزها تقریباً در حال از بین رفتن است.

از طرفی مراکز  درمانی نیز سعی می کنند با تجهیزات به روز و ارائه خدمات متفاوت تر ، میزان مشتریان خود را افزایش دهند. پس در این میان ، چه دلیل برای انتخاب شما از طرف رقیبان وجود دارد ؟

این سوال مهمی است که ابتدا باید خودتان به آن پاسخ دهید تا با پاسخ این سوال دقیقاً متوجه شوید که برتری شما نسبت به دیگران چیست و دلیل انتخاب شما از طرف مشتریان باید چه چیزی باشد. در معرفی خود می توانید همین توانمندیهای خود را پر رنگ کرده و آنها را به مشتریان خود معرفی کنید.


موضوع مرتبط :

مشاوره بازاریابی کلینیک زیبایی

بازاریابی مراکز درمانی

بازاریابی و فروش تجهیزات پزشکی

نظر شما

The post دانستنیهای لازم در حوزه بازاریابی صنعت درمان و سلامت appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.