ضرورت و تکنیکهای انتخاب هویت برای کسب و کارهای اینترنتی موضوع این مقاله برای علقه مندان بازاریابی و فروش است.

هویت کسب و کار در بازاریابی

هویت یا چیستی به معنی ویژگی های اصلی و منحصربه فردی است که یک چیز یا یک فرد می تواند داشته باشد. هر زمان بخواهیم چیزی یا فردی را در ذهنمان تداعی کنیم با مجموعه ای از ویژگیهای اصلی یا برخی خصوصیات شاخص و بارز به یاد خواهیم آورد که هویت همان می باشد.

این مجموعه ویژگیها یا هویت ، همواره با احساسی همراه است که در ما به وجود خواهد آورد. همانطور که هویت در انسانها یکی از بخشهای اصلی و مهم شخصیت هر فرد است و نشان دهنده جایگاه و وجه مشخصه آن فرد در میان سایر افراد است در کسب و کار نیز به همین شکل می باشد.

درست همانند انسانها که در صورتی که هویت پراکنده یا نامشخص باشند یا هنوز نتوانسته باشند هویتی را برای خود انتخاب کنند دچار سردرگمی در تصمیم ها و مسائل مهم زندگی می شوند در کسب و کارها نیز همین شرایط حاکم است.

از طرفی نداشتن هویت منجر به از بین رفتن یکدستی و هماهنگی بین اعمال و رفتار یک فرد می شود. بنابراین به همین سادگی می توانیم متوجه اهمیت داشتن هویت برای افراد و کسب و کارها شویم.

به همین دلیل ، همواره بازاریابها در تلاش هستند تا بتوانند هویت مناسبی برای کسب و کار خود انتخاب کنند. علت اهمیت این موضوع از این جهت است که هویت به شما کمک می کند تا استراتژیهای متناسب برای کسب و کارتان انتخاب کنید و زمان و بودجه خود را به شکل مناسبی خرج کنید.

در نتیجه می توانید روی مخاطبان خود بیشترین تأثیرگذاری را داشته باشید. بنابراین بسیار مهم است که از ابتدای شروع فعالیت کسب و کارتان شما دارای هویت باشید ؛ زیرا مسیر حرکت شما به درستی تعیین شده و پیش خواهد رفت.

هویت کسب و کار را چگونه بزرگ کنیم؟

ممکن است برخی از کسب و کارهای کوچک مدام نگران موقعیت خود در بازار باشند ، زیرا از سوی برندهای بزرگ مدام در حال تهدید هستند. در حالی که هر کسب و کاری باید زمانی کار خود را شروع کند و از همان ابتدا نیز نمی تواند یک برند یا کسب و کار بزرگ باشد.

پس بهترین راه این است که با تعیین هویت برای خود وارد بازار شوید. چرا که داشتن هویت می تواند استقلال شما را حفظ کرده و حضور شما را به صورت یک برند مستقل نشان دهد و دیگر هیچ برندی حتی برندهای بزرگ نیز نمی توانند تهدیدی برای شما باشند.

در این میان از زمانی که اینترنت گسترش پیدا کرده است و استفاده از آن به بخش جدایی ناپذیر در زندگی افراد تبدیل شده است کسب و کارهای بسیاری به فضای تجاری اضافه شده اند.

امروزه به قدری تنوع کسب و کارها زیاد شده است که زمانی شاید تصور کردن این حجم از کسب و کار برای افراد دشوار بود. همانطور که گفته شد یکی از مهمترین عوامل زمینه ساز آن ، گسترش فضاهای مجازی و استفاده از اینترنت است.

از نظر مشاوره بازاریابی هم اکنون کسب و کارهای زیادی بدون داشتن فضای فیزیکی در دنیای بیرون به راحتی از طریق اینترنت فعالیت می کنند و هویت مناسبی را برای خود تعریف کرده اند و توانسته اند بازار مناسبی را به دست آورند.

در چنین شرایطی تعریف کردن هویت از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که شما تقریباً با حجم بالایی از رقیبان مواجه هستید که در صورت نداشتن هویت مستقل و مناسب به راحتی می توانید در میان آنها گم شوید و هرگز در کسب بازار مناسب موفق نباشید.

همانطور که تجربه نشان داده است ، مهم نیست شما تا چه حد در ارائه یک محصول یا خدمات یا تولید آن خبره هستید و می توانید محصول با کیفیت تولید کنید ،بلکه مهم است که چگونه این توانایی ها و ویزگیهای منحصر به فرد خود را به بازار معرفی می کنید.

به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله در خصوص اینکه در کسب  کارهای اینترنتی با کمک چه راهبردهایی می توانید هویت مستقل برای کسب و کارتان خلق کنید را صحبت کنیم.  پس با این مقاله همراه ما باشید.

یک) توجه به ارزشها

اولین راهبردی که نیاز دارید تا بتوانید یک هویت مستقل برای خود تعریف کنید توجه به ارزشهایتان است. قطعاً هر کسب و کاری ارزشهای خاص خود را دارد. بهترین روش این است که ارزشهای کسب و کارتان را به عنوان هویت خود انتخاب کنید.

اگر هم تصور می کنید که تا کنون به صورت جدی به ارزشهای کسب و کارتان فکر نکرده اید بهتر است از همین لحظه به این مسئله بیاندیشید. از نظر مشاوره بازاریابی اگر در زمینه فروش مواد غذایی یا پوشاک یا هر چیزی مشغول هستید باید بدانید که آن چیزی که در این شغل برای شما مهم است و ارزش کسب و کار شما را تعیین می کند چیست ؟

به فرض مثال اگر در حوزه مواد غذایی مشغول هستید ، تولید یا فروش مواد غذایی سالم یا ارگانیک یا افزاش سطح سلامتی مشتریان می تواند هدف یا ارزش اصلی شما باشد. پس همین ارزش ، تعیین کننده هویت کسب و کار شماست.

فراموش نکنید که ابتدا باید دایره ارزشهای خود را  مشخص کنید تا بتوانید برای برندتان هویت تعریف کنید. با این مثال به راحتی می توانید متوجه شوید که روش انتخاب یک ارزش چگونه است.

بهترین روش این است که بدانید مهمترین ویژگیهایی که مشتریان از شما انتظار دارند یا جزء مهمترین امتیازها برای کسب و کار شما به حساب می آید چیست ؟ به همین راحتی می توانید ارزشها و سپس هویت خود را انتخاب کنید.

البته به این مسئله نیز توجه داشته باشید که همواره در تعریف ارزشها و هویت خود باید نوآوری داشته باشید ، چرا که همانطور که در بالا گفته شد دست بالای دست بسیار است و همواره باید عملکرد رقیبان را مد نظر قرار دهید.

دو) شناخت رقیبان

با توجه به مورد اول می توان به راحتی متوجه شد که حضور رقیبان تا چه اندازه می تواند بر کسب و کار شما تأثیر بگذارد. این تأثیر هم می تواند مثبت و هم منفی باشد.

مثبت از این جهت که شما ملاکهای موفقیت در بازار را بهتر می شناسید و می توانید موقعیت خود را تشخیص دهید ؛ وجه منفی از آن جهت که همواره شما را با رقیبانتان مقایسه می کنند و در صورتی که عملکرد آنها بهتر از شما باشد تمامی یا بخش بزرگی از مشتریانتان به سوی رقیبان سوق پیدا می کنند.

بنابراین یکی از ملزومات تعیین هویت ، شناختن رقیبان است. باید اهداف ، راهکارها و عملکردهای آنها به درستی شناسایی و سپس مورد تجربه و تحلیل قرار دهید. در صورتی که تمایل داشته باشید در بازار به عملکرد مطلوبی دست پیدا کنید باید همواره شناخت خود از رقیبانتان را افزایش دهید.

سه) بهبود تجربه مشتریان از برند

همه کسب و کارها و برندها تلاش می کنند تا تجربه مشتریانشان از برند را بهبود بخشند ، زیرا یکی از عوامل موفقیت هر برندی ، رضایت و تجربه های مثبت مشتریان از آن برند است. به همین دلیل برندهای بسیار زیادی وجود دارند که هزینه های زیادی را صرف همکاری با مراکز تخصصی در این زمینه می کنند.

اما لازم است این موضوع را به شما خاطر نشان کنیم که لازم نیست شما این مخارج را داشته باشید. زیرا کافی است با کمی دقت در تجارب گذشته مشتریان و تکرار تجارب مثبت و اصلاح تجارب منفی بتوانید تجربه خوشایند و مثبت را در آنها افزایش دهید.

برای این کار و شناختن جنبه های مثب و منفی فعالیت و برند خود می توانید از افرادی که در حوزه بازاریابی و برند دانش تخصصی و تجربه دارند کمک بگیرید. همواره به شما توصیه می کنیم که برای عملکرد موفقیت آمیز از راهنمایی و مشورت افراد متخصص استفاده کنید.

چهار) داشتن راهبردهای بازاریابی

اگر به سخنان افراد یا برندهای موفق در دنیا گوش داده باشید همه آنها تقریباً در خصوص یک چیز اتفاق نظر دارند و آن هم این است که شما باید سبک و راهبردهای خاص خود را داشته باشید. همچنین پای بندی به این روشها و راهبردها از دیگر فاکتورهای موفقیت است.

بنابراین ، یکی از زمینه هایی که به شما کمک می کند تا بتوایند هویت مناسبی طراحی کنید این است که استراتژیها و راهبردهای مناسبی برای کسب و کار خود داشته باشید. احتمالاً برندهایی را مشاهده کرده اید که هویت مختص خود را دارند ولی در زمینه بازاریابی چندان موفق نیستند.

علت این امر دقیقاً این مسئله است که آنها راهبردهای مناسب برای کسب و کار خود ندارند. پس به شما اکیداً توصیه می کنیم حتماً راهبردها و استراتژیهای خاص خود را انتخاب کنید و همواره نسبت به آنها پای بند باشید.

حتی تجربه و تحقیقات نشان داده است مخاطبان و مشتریان برای افرادی که همواره به راهبردهای خود پای بند هستند ارزش و اهمیت بیشتری قائل هستند.


موضوع مرتبط :

برندسازی چیست؟

طرح بازاریابی چیست؟

نظر شما

The post ضرورت و تکنیکهای انتخاب هویت برای کسب و کارهای اینترنتی appeared first on بازاریابی , مشاور بازاریابی , آموزش بازاریابی | پارک بازاریابی ایران.