آخرین اخبار از طراحی

The Energy Ministry has approved the transfer of 50 million cubic meters of water from the Shahriar Dam in Mianeh County, East Azarbaijan Province, to Ardabil Province, the representative of Ardabil, Nir, Namin and Sareyn in the parliament said. “The project seeks to address the drinking water...
Oil prices fell on Wednesday as an unexpected build in crude and fuel inventories in the United States, the world's biggest oil consumer, and economic uncertainty reignited demand worries. US West Texas Intermediate crude futures slipped by 54 cents, or 0.72%, to $74.58 a barrel, while Brent...
Oil prices climbed on Monday as the borders reopened in China, the world's top crude importer, boosting the outlook for fuel demand growth and offsetting global recession concerns. Brent crude futures were up $1.49, or 1.9%, at $80.06 a barrel, while US West Texas Intermediate crude rose $1.43,...
Oil prices rose as much as $1 on Friday, extending gains from the previous session, supported by hopes of a China demand boost and after data showed lower US fuel inventories following a winter storm that hit at the end of the year. Brent crude futures were 75 cents, or 1%, higher at $79.44 a...

در این مقاله نحوه پرورش اعتماد به نفس کودکان یا Self-confidence in kids گفته شده است.

مقدمه پرورش اعتماد به نفس کودکان

اعتماد به نفس کودکان، که یک نیاز عاطفی است، با ارزش خود نسبت مستقیم دارد. یک فرد با تولد خود با کمک خانواده، محیط و ویژگی های فردی خود شروع به تشکیل هویت می کند و مشخص می کند که کیست.

این هویت شخصی است و بخش هایی از آن به یک کل جدایی ناپذیر تبدیل شده است. جنبه هایی از هویت ما وجود دارد که دوست داریم و دوست نداریم. رد کردن اجزای جدا نشدنی ما می تواند ناراحتی درونی ایجاد کند و منجر به مشکلات روانی شود.

چه ما باید بدانیم این است که اعتماد به نفس یک حالت یا احساس تغییرناپذیر و ایستا نیست و نباید به عنوان یک ویژگی شخصیتی ذاتی تلقی شود. اعتماد به نفس کودکان احساسی است که می توان آن را پرورش داد.

من همه کارها را به بهترین شکل انجام می دهم، اعتماد به نفس واقعی آگاهی از حقایق مربوط، دانستن محدودیت ها و توانایی های خود، همچنین تلاش لازم برای چیزهایی است که قابل تغییر یا بهبود هستند.

در مطالعات روان‌شناختی و روان‌پزشکی مشخص شده است لحظاتی که افراد احساس اعتماد به نفس می‌کنند، زمانی است که در زمینه‌ای با اهمیت فردی به موفقیت دست می‌یابند و مورد پسند و پذیرش دیگران قرار می‌گیرند.

 اعتماد به نفس واقعی داشتن این احساس است ارزش مند بودن من به این دلیل است که من فقط من هستم.

کسانی که احساس ارزشمندی می کنند اما نمی توانند در زندگی به موفقیتی دست یابند، ساختاری شکننده دارند، نمی توانند با مشکلات زندگی کنار بیایند و در معرض اختلالات روانی مانند افسردگی هستند. اعتماد به نفس کودکان حائز اهمیت است.

اعتماد به نفس کودک

اعتماد به نفس کودک

اعتماد به نفس کودکان

به عنوان والدین، همه ما می خواهیم فرزندانمان بتوانند در کلاس دست های خود را بالا ببرند و زمانی که چیزی را متوجه نمی شوند از معلم خود بپرسند و همچنین افکار خود را بیان کنند. این وضعیت مربوط به مفهومی است که ما آن را «اعتماد به نفس» می نامیم.

اعتماد به نفس یعنی «ارزشی که شخص برای خود می‌بیند». یکی از شاخص های نشان دهنده اعتماد به نفس بالا را می توان میزان تحمل در برابر انتقاد و ناامیدی دانست. فردی با اعتماد به نفس بالا نسبت به انتقاد و محدودیت ها آرام تر، سازنده تر و مثبت تر است.

گاهی ممکن است کودک، خود را با عبارات مثبت توصیف کند، خود را قوی‌تر، باهوش‌تر از آنچه هست ببیند و به انتقادهای بیرونی بیش از حد واکنش نشان دهد. به همین دلیل، کودکی که با اعتماد به نفس بالایی رفتار می کند، ممکن است عزت نفس پایینی داشته باشد.

اعتماد به نفس در مراحل اولیه با ویژگی های زیستی ذاتی کودک (خلق، هوش، ویژگی های فیزیکی و …) و اثرات محیطی شروع به شکل گیری می کند.

رشد هوش در کودکان از نوزادی تا خردسالی دارای فرایندی می باشد.

 از بدو تولد اولین پایه های اعتماد به نفس کودکان با رابطه با مادر گذاشته می شود. از این منظر، روابط ایجاد شده در خانواده برای رشد اعتماد به نفس بسیار ارزشمند است. بعد از والدین، این معلمان و همسالان هستند که بیشترین تاثیر را در اعتماد به نفس کودک می گذارند.

رشد اعتماد به نفس فرآیند پیچیده ای است که از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. به همین دلیل، شناخت خوب کودک برای ایجاد اعتماد به نفس بسیار مهم است. اعتماد به نفس پدیده ای است که می تواند به طور مداوم توسعه یابد.

در اینجا کارهایی وجود دارد که والدین می توانند برای تربیت فرزندانی با اعتماد به نفس انجام دهند.

 • نشان دادن عشق، ارائه نزدیکی و توجهی که او انتظار دارد در زمانی که به آن نیاز دارد.
 • پرهیز از نگرش های بیش از حد محافظه کارانه و دادن مسئولیت های سازگار با سن آنها.
 • انجام وظایف در داخل خانه
 • اعتراف به اینکه ممکن است در کاری که انجام می دهند اشتباهاتی وجود داشته باشد، اجتناب از برچسب منفی، اجتناب از انتقاد اغراق آمیز
 • کودک را با دیگران مقایسه نکنید.
 • تشویق آنها به شرکت در فعالیت های اجتماعی (نقاشی، تئاتر، ورزش و…) برای شناخت خود و همسالانشان.
 • با بچه های دیگر باشد و اوقات خوشی داشته باشد تا نقش خود را در جامعه بفهمد و خودش را بشناسد
 • وجه به برقراری ارتباط سالم با معلمان

تقویت اعتماد به نفس کودکان؛

 • به فرزندتان عشق بی قید و شرط بدهید. حضور فرزندانتان باید بزرگترین منبع شادی شما باشد. عشق مبتنی بر موفقیت، عشق مشروط است. به فرزندتان بگویید همیشه او را دوست دارید و مهم نیست که چه باشد.
 • در خانواده برای یکدیگر ارزش قائل شوید. همسران باید در رابطه ای باشند که هم یکدیگر و هم کودک احساس ارزشمندی کند.
 • برای اعتماد به نفس کودکان و فرزندتان حق انتخاب بدهید، به او اجازه دهید خودش را ابراز کند 
 • هر کودکی ویژگی های منحصر به فرد و توانایی های متفاوتی دارد. شما به عنوان والد میتوانید کمک کنید تا آنها را آشکار کنند و کودکتان را به شرکت در فعالیت های مختلف تشویق کنید و شما هیچوقت کودک خود را با کودکان دیگر مقایسه نکنید.
 • ایجاد فضای اعتماد در خانواده. همه باید بتوانند آزادانه با یکدیگر صحبت کنند، احساسات خود را بیان کنند و افکار خود را به اشتراک بگذارند.
 • نه تنها از استعدادها و دستاوردهای خاص او قدردانی کنید، بلکه هر چیزی که مثبت و زیبا است، این را به وضوح بیان می کند.
 • ارزش های اخلاقی را به فرزندتان بیاموزید. تحقیقات اخیر بر اهمیت ارزش های اخلاقی در اعتماد به نفس تاکید کرده است. کودکان با ارزش های اخلاقی بالا وقتی این کارها را انجام می دهند احساس ارزشمندی و خوبی می کنند.
 • زمان با کیفیتی را با فرزند خود بگذرانید، در فعالیت های مشترک شرکت کنید.
 • هنگامی که کودک شما مشکلی ایجاد می کند، هرگز شخصیت او را در حین حل مشکل مورد انتقاد یا سرزنش قرار ندهید.
 • تو هنوز بزرگ نشدی، “خیلی لجبازی”، “برادرت دیگه اینکارو نمیکنه”، “تو همیشه اینجوری هستی”، “به خاطر توست”، “اگه اینطوری بری” ، خواهی بود… ، “تو مرد نمی شوی” ، “من نمی خواهم به تو گوش دهم” ، “تو با استفاده از زبانی که خود او را پایین می آورد با کودک خود گفتگو نکن. احترام، “آیا مانند این کار شماست؟”
 • نظر شما در این مورد برای من بسیار مهم است، “من از بازی کردن با شما لذت زیادی می برم”، “مطمئنم دفعه بعد بهتر عمل خواهید کرد”، “می دانم که تمام تلاش خود را کردید”، “تبریک برای … ..»، «به دختر ما بودن (پسر) افتخار می کنم، رویکردی مانند «ما اشتباهات را می شنویم»، «اشتباهات انسانی هستند، از این به بعد خواهیم دید که چگونه اعتماد به نفس کودکان را برطرف کنیم»، «تو در این کار خیلی خوب هستی» زبانی که باعث ایجاد عزت نفس و افزایش اعتماد به نفس می شود.
اعتماد به نفس کودک

اعتماد به نفس کودک

چرا اعتماد به نفس کودکان مهم است؟

رفاه فرد؛ داشتن یا نداشتن یک زندگی موفق، متعادل و لذت بخش، اعتماد به نفس بالا یا احساس ناامنی فرآیندهای موازی هستند. برای لذت بردن از زندگی به اعتماد به نفس نیاز داریم. برآورده نشدن این نیاز اساسی می تواند زندگی را غیر قابل تحمل کند.

اعتماد به نفس احساسی است که از سال های اول زندگی به تدریج ایجاد می شود. این احساس در کودکی مجاز نیست و اگر ناقص رها شود ممکن است در بزرگسالی جبران آن ممکن نباشد. کودکان با اعتماد به نفس، بزرگسالان با اعتماد به نفس آینده خواهند بود.

بیشتر بدانید: هوش کودک

چه چیزی بر رشد اعتماد به نفس کودکان تأثیر می گذارد؟

در رشد اعتماد به نفس به ویژه در سال های اول کودکی (۳-۴ سالگی)، نگرش و تربیت والدین در شکل گیری احساسات فرد نسبت به خود و میزان اعتماد به نفس اهمیت فوق العاده ای دارد.

 بعداً واکنش دوستان و محافل اجتماعی نیز نقش بسیار مهمی ایفا می کند. کودک در راستای واکنش هایی که از محیط خود دریافت می کند، ادراک مثبت یا منفی خود را به دست می آورد.

کودکان گاهی اوقات ممکن است در معرض بی عدالتی و سوء استفاده در دوستان یا حلقه اجتماعی خود قرار بگیرند.

اینکه به چه میزان و تا چه اندازه تحت تأثیر این امر قرار خواهند گرفت، با کفایت حس اعتماد اولیه ای که از خانواده دریافت می کنند، نسبت مستقیم دارد.

کودکی که احساس می کند در خانواده او را دوست دارند و برایش ارزش قائل هستند، چندان تحت تاثیر واکنش های منفی محیط قرار نمی گیرد و حتی اگر تحت تاثیر قرار بگیرد، در مدت زمان بسیار کوتاهی از پس آن بر می آید.

نتیجه گیری : کودکانی که وابسته به والدین خود هستند، اعتماد به نفس ندارند.  

والدین فکر می کنند که با رفتارهای محافظتی بیش از حد از فرزندان خود محافظت می کنند و به آنها لطف می کنند. نگرش والدین که کودک را غرق در محبت و توجه مفرط می کند، هر کاری را خودش انجام می دهد تا دچار مشکل نشود و بیش از حد کنترل می کند. این موضوع درباره اعتماد به نفس کودکان می باشد. 

کودکانی که نمی توانند مسئولیت را بر عهده بگیرند، وابسته به والدین خود هستند، مهارت های حل مسئله و به طور خلاصه اعتماد به نفسشان رشد نمی کند.


مقالات مرتبط

تست هوش کودک

منبع

https://kidshealth.org/en/parents/self-esteem.html

 

۵/۵ - (۱۸ امتیاز)

نوشته چگونه اعتماد به نفس کودکان پرورش دهیم؟   اولین بار در مرکز هوش کودک نیک. پدیدار شد.

Oil prices slid on Tuesday from their highest levels in a month after Chinese economic data dampened market sentiment and the head of the International Monetary Fund forecast a tougher 2023. Brent crude futures had fallen by 25 cents, or 0.29%, to $85.66 a barrel, while US West Texas...
Drinking water for 70% of the population of Bushehr Province will be provided by water desalination units in the near future, the deputy for engineering affairs at Iran Water and Wastewater Company said. “Currently, the water desalination facilities in the southern province produce 45,000 cubic...
The construction of the first phase of Iran’s first coal-fired power plant in Tabas, South Khorasan Province, has registered a work-in-progress rate of 35%. Based on data from the Thermal Power Plant Holding Company, the boiler of the plant has been imported on account of its higher technology,...
The annual processing capacity of wastewater treatment plants in Iran has surpassed 2 billion cubic meters, of which 50% are used in agriculture, industries and municipalities. As water shortage has reached critical levels, more farmers and industrialists are willing to tap into unconventional...

این مقاله در مورد آیا شیر مادر در رشد هوش کودک موثر است یا خیر می باشد. 

مقدمه شیر مادر و هوش کودک 

شیر مادر در رشد هوش کودک تاثیر بسزایی دارد. طبق مطالعات علمی ثابت شده است نوزادانی که شیر مادر می نوشند نسبت به نوزادانی که شیر مادر نمی نوشند از رشد هوش بالاتری برخوردارند. بهترین کارخانه تولید شیر برای نوزاد انسان، سینه مادر خودش است.

نمره هوش نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، ۵ امتیاز بالاتر از کودکانی است که با شیشه شیر تغذیه می شوند.

شیر مادر فواید زیادی دارد و تمام نیازهای کودک را برطرف می کند. اما تاثیر مستقیمی بر هوش کودک ندارد. شیر مادر برای سلامت نوزادان و تقویت سیستم ایمنی آنها اهمیت زیادی دارد.

شیر مادر نه تنها برای تغذیه و رشد کودک، بلکه برای رشد او نیز ضروری است (رشد به معنای افزایش وزن و افزایش قد است، رشد به معنای بلوغ از همه جهات است).

گزارش شده است نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، مشکلات گفتاری کمتر و نمرات ریاضی بالاتری دارند.

فعلا دلیلی برای اینکه چرا کودکان از شیر مادر تغذیه می کنند رشد بهتری دارند به طور کامل شناخته نشده است. احتمالاً به دلیل مقدار و ساختار بهینه پروتئین و چربی در شیر مادر برای رشد مغز کودک است. تورین یکی از عوامل تنظیم کننده رشد در شیر مادر است و یکپارچگی غشای سلولی را تضمین می کند، از تخریب شبکیه جلوگیری می کند. مقدار اسیدهای آمینه (مانند تورین) لازم برای رشد مغز در شیر گاو کم است.

رشد هوش کودک با شیر مادر می تواند تا ۶ ماهگی باشد و شیر مادر هیچ سودی بر هوش نوزادانی که کمتر از ۸ هفته از شیر مادر تغذیه می کنند، ندارد.

تقریباً ۸۰ سال است که تحقیقاتی برای یافتن ارتباط بین شیر مادر و هوش کودک انجام شده است. اکثر این مطالعات به این نتیجه رسیده اند که کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند باهوش تر هستند.

شیر مادر از کودک در برابر این بیماری ها محافظت می کند!

طبق تحقیقات انجام شده شیر مادر پاسخگوی تمام نیازهای کودک در دوران نوزادی است. اساسی ترین نیاز کودک آغوش گرم مادر و شیر مادر است. این شیر طلایی که کودک را در بسیاری از جنبه ها از رشد هوشی گرفته تا ایمنی رشد می دهد، باید حداقل به مدت ۶ ماه به کودک داده شود. شیر مادر تمام نیازهای کودک را برآورده می کند.

شیر مادر چه ویژگی هایی بر هوش کودک دارد؟

مقدار و محتوای شیر بسته به سن و شرایط کودک متفاوت است. در شیر مادر؛ کربوهیدرات ها (قند)، پروتئین، چربی، ویتامین ها، مواد معدنی، عناصر کمیاب و… وجود دارد که یک غذای عالی است.

آغوز (شیر اول) شیر زرد رنگ و غلیظی است که در ۴-۵ روز اول پس از تولد می آید و پروتئین های موجود در آن از کودک در برابر بیماری ها محافظت می کند و مقاومت دیواره روده را افزایش می دهد. شیری که تا روز پانزدهم بعد از آغوز ادامه دارد شیر انتقالی است. پس از ۱۵ روز، شیری که در تمام دوران شیردهی ادامه دارد، شیر رسیده است.

در ابتدای شیردهی، شیر جلویی غنی از کربوهیدرات می آید، در حالی که در پایان شیردهی شیر عقبی که سرشار از چربی است، می آید.

از آنجایی که میزان چربی در ابتدای شیردهی کم است و چربی در پایان شیردهی زیاد است، نوزاد باید ۱۵-۱۰ دقیقه سینه را بمکد.

شیردهی حاوی سطوح بالاتر اسیدهای چرب ضروری نسبت به شیر گاو است. محتوای کلسترول بالا برای سیستم آنزیمی نوزاد مهم است.

شیر مادر به دلیل ساختار و نسبت پروتئین موجود در آن نسبت به شیر گاو راحت تر هضم می شود. آنزیم های موجود در شیر مادر نیز هضم را تسهیل می کند.

به دلیل داشتن پروتئین و مواد معدنی شیر مادر، در مقایسه با شیر گاو، فشار کمتری به کلیه ها وارد می کند.

شیر مادر حاوی اکثر ویتامین ها به خصوص ویتامین A و C است که بیشتر از شیر گاو است.

آنزیم ها، هورمون ها، سلول های سیستم ایمنی، لاکتوز (قند شیر)، پروبیوتیک های موجود در شیر مادر از کودک در برابر بیماری ها محافظت می کنند.

لاکتوز همچنین اثرات مثبتی بر عملکرد مغز و جذب کلسیم (توسعه استخوانی) از روده دارد.

آهن و روی که در رشد و نمو شیر مادر نقش مهمی دارند، از روده ها جذب شده و با سرعت بالایی به نوزاد منتقل می شوند.

آیا شیردهی و شیر مادر از بیماری ها محافظت می کند؟

کودکانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند خطر پایینی برای موارد زیر دارند:

 1. عفونت های دستگاه تنفسی تحتانی و فوقانی (سرماخوردگی، آنفولانزا، برونشیت، برونشیت، پنومونی)
 2. عفونت گوش میانی
 3. عفونت های دستگاه گوارش (اسهال-استفراغ)، بیماری سلیاک، بیماری های التهابی روده
 4. سندرم مرگ ناگهانی نوزاد و مرگ و میر نوزادان
 5. بیماری های آلرژیک (آسم، اگزما، آلرژی های غذایی)
 6. چاقی (به خصوص شیردهی)
 7. دیابت کودکی و بزرگسالی
 8. لوسمی و لنفوم دوران کودکی
 9. مشکلات دندانی (قرار دادن نامناسب)

مادران شیرده خطر پایینی برای موارد زیر دارند:

 1. از دست دادن خون پس از زایمان (رحم به سرعت به ساختار طبیعی خود باز می گردد)
 2. باروری بیش از حد (کنترل بارداری طبیعی با ترشح شیر از مادر اتفاق می افتد)
 3. افسردگی پس از بارداری
 4. ناتوانی در کاهش وزن بعد از بارداری
 5. دیابت بزرگسالان
 6. بیماری های قلبی عروقی (فشار خون و سطح کلسترول بالا)
 7. پوکی استخوان، شکستگی لگن، روماتیسم مفصلی
 8. سرطان سینه و تخمدان
 9. با شیردهی رابطه و پیوند مادر و نوزاد تقویت می شود، کودک آرام می شود، اعتماد به نفس مادر، فرزندخواندگی و شخصیت سالم کودک تضمین می شود.

نتیجه: کودکانی که زیاد از شیر مادر تغذیه می کنند باهوش تر هستند

شیر مادر در رشد هوش کودک بسیار مهم است، مشخص شده است کودکانی که با شیر مادر بیش از حد تغذیه می شوند بر رشد ذهنی آنها تأثیر می گذارد و باهوش تر هستند.

تفاوت های رشد ذهنی بین کودکانی که برای مدت طولانی از شیر مادر تغذیه می کنند و کودکانی که برای مدت کوتاهی از شیر مادر تغذیه می کنند، از نزدیک بررسی شده است. طبق تحقیقات تأکید شد کودکانی که به مدت طولانی با شیر مادر تغذیه می شوند، موفق تر هستند.

 

Rate this post

نوشته آیا شیر مادر در رشد هوش کودک موثر است؟ اولین بار در مرکز هوش کودک نیک. پدیدار شد.