آخرین اخبار از طراحی

چگونه با کودک خجالتی رفتار کنیم را در این مقاله می خوانید. والدین پس از مطالعه مقاله چگونه با کودک خجالتی رفتار کنیم ، متوجه رفتار خود می شوند.

مقدمه چگونه با کودک خجالتی رفتار کنیم؟

شاید این سوال فکرتان را درگیر کرده باشد که با کودک خجالتی خود چه باید کرد و چگونه با او باید رفتار کرد؟ وقتی والدین در مورد فرزندان خود صحبت می کنند، اغلب از جملاتی استفاده می کنند که “او هم کمی خجالتی است” شروع می شود، بنابراین خجالتی بودن به چه معناست؟

آیا این یک ویژگی بد است؟ چگونه باید با کودکان خجالتی برخورد کنیم؟ و چه زمانی باید نگران این موارد باشیم؟

در ابتدا لازم به یادآوری است؛ خجالتی بودن یک احساس طبیعی است و کودک شما را دچار کمبود یا مشکل نمی کند. اگر میزان خجالتی بودن فرزندتان او را ضعیف می کند و باعث می شود به طور کامل از فعالیت های مناسب سن خود جدا شود، شما باید از روانشناسان کودک کمک بگیرید.

اگرچه خجالتی بودن در هر فرهنگی وجود دارد، اما فرهنگی بودن یک جامعه تعیین کننده وجود خجالتی بودن و میزان آن است. فردی که خجالتی است در برقراری ارتباط خود با دیگران مشکل دارد و نمی تواند کارآفرین باشد. خجالتی یک ترس خفیف از دیگران است. با این حال، این سطح از ترس به اندازه افراد مبتلا به فوبیای اجتماعی شدید نیست.

کودک خجالتی - خجالت کودکان

کودک خجالتی – خجالت کودکان

آنچه در این مقاله می خوانیم:

 • خجالتی چیست؟
 • آیا خجالتی طبیعی است؟
 • آیا خجالتی و اضطراب اجتماعی با هم مرتبط هستند؟
 • چگونه خانواده ها باید با کودک خجالتی رفتار کنند؟
 • اگر فرزند خجالتی دارید باید نگران باشید؟
 • چه زمانی باید نگران بود؟
 • نکاتی برای حمایت از کودکان خجالتی:

کودک خجالتی چیست؟

اضطراب اجتماعی، درونگرایی و خجالتی به مفاهیمی تبدیل شده‌اند که در میان مردم مورد استفاده قرار می‌گیرند، اگرچه ویژگی‌هایی وجود دارند که می‌توانند یکدیگر را تحریک کنند، اما هر سه معانی متفاوتی در روان‌شناسی دارند.

خجالتی تمایل به احساس ناهنجار، مضطرب یا عصبی بودن گفته می شود، به ویژه در هنگام برخوردهای اجتماعی با افرادی که هیچ آشنایی یا صمیمیت قبلی با آنها ندارید.

افرادی که بسیار خجالتی هستند ممکن است علائم فیزیکی مانند برافروختگی، تعریق، تپش قلب یا حالت تهوع را نشان دهند. آن ها نگران این هستند که دیگران در مورد او چگونه فکر می کنند و ممکن است ترجیح دهند از تعاملات اجتماعی دوری کنند.

البته، اکثر مردم گهگاه احساس خجالتی می کنند، اما برخی از افراد به شدت خجالتی هستند و ممکن است در تعامل با دیگران حتی زمانی که نیاز دارند تردید کنند، که این امر باعث می شود استاندارد زندگی آن ها  کاهش یابد.

آیا کودک خجالتی طبیعی است؟

متخصصان خجالتی تاکید می کنند که خجالتی بودن در موقعیت های اجتماعی ذاتا مشکل ساز نیست. رابرت جی کوپلن، روانشناس رشدی در دانشگاه کارلتون، می گوید که تنوع جامعه انسانی برای جامعه مفید است.

برای افراد خجالتی، “خوشحال است که برخی افراد محتاط تر و حساس تر به تهدیدات در محیط هستند.” می گوید. البته همیشه جنبه های مثبتی وجود ندارد، ممکن است معایبی نیز داشته باشد.

کوپلان بیان می کند که کودکان خجالتی تمایل دارند زمان کمتری را برای بازی با کودکان دیگر صرف کنند و روابط با همسالان، به ویژه با تجربه در دوران کودکی، برای رشد مهارت های اجتماعی و ارتباطی اهمیت زیادی دارد. کودکان خجالتی ممکن است برخی از چیزهایی را که می توانند از همسالان خود بیاموزند از دست بدهند، زیرا در حال صرف زمان کمتر با همسالان خود هستند.

چگونه با کودک خجالتی رفتار کنیم

چگونه با کودک خجالتی رفتار کنیم

آیا خجالتی و اضطراب اجتماعی با هم مرتبط هستند؟

بچه های خجالتی وقتی با بچه های دیگر در ارتباط هستند می توانند تجربیات منفی داشته باشند. برای مثال، ممکن است توسط دوستان هم سن خود ، خجالتی بودنش مورد تمسخر قرار گیرد، طرد شوند.

گاهی اوقات آنها توسط بچه های دیگر طرد می شوند و می توانند اهداف آسانی برای قلدری باشند. در این موقعیت ها، سطح اضطراب کودکان می تواند افزایش یابد و اضطراب برای کودکان خجالتی بسیار خطرناک است.

طبق تحقیقاتی که انجام شده است خطر این اضطراب در کودکان بسیار خجالتی ۳۰ تا ۴۰ درصد است و این کودکان دچار اضطراب اجتماعی می شوند، اما مهم است که به یاد داشته باشید که بیشتر کودکان خجالتی به بزرگسالانی سازگار تبدیل می شوند.

ببشتر بخوانید : تست هوش کودک

چگونه خانواده ها باید با کودک خجالتی رفتار کنند؟

در حالی که علل خجالتی می تواند بیولوژیکی باشد، عوامل محیطی نیز باعث تأثیر گذاری  بر احساسات و الگوهای رفتاری کودک می شود در این فرآیند، فرزندپروری نکته مهمی است.

والدین مضطرب ممکن است از قرار دادن فرزندان خجالتی خود در موقعیت ها و محیط هایی که ممکن است آنها را ناراحت کند اجتناب کنند. آواز خواندن در کلاس موسیقی و انجام بازی های مختلف در جشن تولد همکلاسی به بچه ها کمک می کند تا یاد بگیرند چگونه با این موقعیت های ناراحت کننده کنار بیایند.

طبق تحقیقاتی که انجام شده است وقتی والدین بیش از حد محافظت می کنند، کودکان فرصت هایی را برای تنظیم احساس خجالتی خود از دست می دهند و خطر اضطراب را افزایش می دهند. کودک باید یاد بگیرد که با خجالتی خود کنار بیاید و دوری از محیط های عمومی رفتاری توصیه نمی شود که در این فرآیند یادگیری وجود دارد.

برای والدین دشوار است که وقتی فرزندانشان با خجالتی بودنشان سر و کار دارند، مداخله نکنند، اما تمام آن چیزی است که والدین برای مراقبت از کودکشان که احساس خجالتی می کند، لازم است.

عقب نشینی کنید، حمایت کنید و به کودک اجازه دهید تا برای انجام کارها به تنهایی گام بردارد. زیرا اگر والدین به دلیل احساس خجالتی بودن کودک در محیط، او را از آن محیط دور کنند، این بار کودک فکر می کند که اضطراب او موجه است، اما این بدان معنا نیست که شما کودکان را مجبور به ورود به این محیط ها یا موقعیت ها کنید.

هر دو افراط می تواند بد باشد. چرخاندن چشم به سمت فرزندتان در لحظات سخت و تنها گذاشتن او در محیط های شلوغ بزرگ می تواند باعث ناراحتی و غرق شدن او شود و همه اینها او را به وحشت می اندازد. چنین شرایطی باعث ایجاد اختلالات اضطرابی در کودکان نیز می شود.

کودکان خجالتی که به مهدکودک می روند نسبت به آنهایی که در خانه با والدین یا دایه های خود در خانه می مانند، کمتر مضطرب هستند. «داشتن یک دوست خوب همچنین می‌تواند تفاوت بزرگی در زندگی یک بچه خجالتی ایجاد کند.

کودک خجالتی - خجالت کودکان

کودک خجالتی – خجالت کودکان

اگر فرزند خجالتی دارید باید نگران باشید؟

اگر فرزندتان اجتماعی نیست نگران نباشید. شادی کودکان و در واقع بزرگسالان به بسیاری از دوستان بستگی ندارد. چند دوست برای آنها کافی است تا احساس شادی و امنیت کنند. کودکان برای احساس شادی و امنیت به دوستان زیادی نیاز ندارند. گاهی یک یا دو دوستی خوب کافی است. هیچ کس نباید خیلی اجتماعی باشد و خجالتی بودن هم مشکلی ندارد.

چه زمانی باید نگران بود؟

اگر متوجه شدید که خجالتی بودن فرزندتان مانع فعالیت‌های روزانه او می‌شود ، مانند رفتن به مهدکودک یا بازی در زمین بازی، یا اگر ترس او بسیار شدیدتر از سایر کودکان است، باید با یک روانشناس کودک‌ صحبت کنید. فرزند شما ممکن است اضطراب اجتماعی داشته باشد و برای او خوب است که از کمک و حمایت حرفه ای بهره مند شود.

نکاتی برای حمایت از کودکان خجالتی:

 • به کودک خود برچسب خجالتی بودن را نزنید.
 • کودک را برای محیط یا افراد جدید و ناآشنا آماده کنید. از قبل توضیح دهید که کجا خواهید رفت و چه کسی آنجا خواهد بود.
 • اصرار نکنید، مجبور نکنید، عصبانی نشوید، یا بیش از حد روی خجالتی بودن فرزندتان تمرکز نکنید. بپذیرید که او ذاتا محتاط است و نیاز به زمان دارد تا به محیط عادت کند.
 • رفتارهای خجالتی والدین باعث افزایش خجالتی شدن کودکتان می شود، ارتباط راحت شما با غریبه الگوی بسیار مهمی برای او خواهد بود.
 • با کنجکاوی و تشویق از کودک خود حمایت کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که کودک شما دائماً تجربیات جدیدی در یک محیط امن دارد. مثلا: یک مهمان را به خانه دعوت کنید و از مهمان کودک شروع کنید، هر چه او در محیط های نا آشنا تر قرار بگیرد خجالتی بودنش کمتر می‌شود.
 • به کودک خود بیش از حد لازم کمک نکنید و بیش از حد از او محافظت نکنید به او این فرصت را بدهید که یاد بگیرد با ترس ها یا ناامیدی های جزئی کنار بیاید.
 • مهارت های اجتماعی فرزندتان را بشناسید و به آنها احترام بگذارید، با بیان نقاط قوت و دستاوردهای او آن ها را تقویت کنید

بیشتر بخوانید :  استعدادیابی کودکان

راه حل چگونه با کودک خجالتی رفتار کنیم؟

اگر کودک شما نمی تواند بر خجالتی خود غلبه کند، انتظار نداشته باشید که مشکلش خود به خود حل شود.

کودک شما به کمک یک روانشناس در مدرسه یا کلینیک می تواند راهی به موقع از یک بن بست آشکار پیدا کند و برای او موثر باشد تا بتواند بر خجالتی خود غلبه کند..

اگر می خواهید درباره این مطلب بیشتر بدانید می توانید در سایت هوش نیک آن را مطالعه کنید.

و همچنین اگر از خواندن این مقاله لذت بردید می توانید لینک زیر به دوستان خود ارسال کنید.

منبع : 

https://www.psychologytoday.com

https://www.peacefulparent.com

Rate this post

نوشته چگونه با کودک خجالتی رفتار کنیم؟ اولین بار در مرکز هوش کودک نیک. پدیدار شد.

Oil prices rose in Asia on Friday, despite thin market liquidity, after a week marked by worries about Chinese demand and haggling over a Western price cap on Russian oil. Brent crude futures rose by 41 cents, or 0.48%, to trade at $85.75 a barrel. US West Texas Intermediate crude futures went...
Oil prices inched higher on Wednesday as data showing a larger-than-expected US crude drawdown last week outweighed concerns about lower fuel demand from China amid tightening Covid-19 curbs. Brent crude futures rose 27 cents, or 0.3%, to $88.63 a barrel, while US West Texas Intermediate crude...
Goldman Sachs, an American multinational investment bank and financial services company, lowered its oil price forecast by $10 to $100 per barrel for the fourth quarter of 2022, citing rising Covid concerns in China and lack of clarity over the Group of Seven nations’ plan to cap Russian oil...
Saudi Arabia on Monday said OPEC+ was sticking with oil output cuts and could take further measures to balance the market amid falling prices, denying a report it was considering boosting output, according to state news agency SPA. The Wall Street Journal reported that an output increase of 500,...
Oil prices dropped to trade near two-month lows on Monday, having earlier slid by around $1 a barrel, as supply fears receded while concerns over fuel demand from China and US dollar strength weighed on prices. Brent crude futures for January had slipped 74 cents, or 0.8%, to $86.88 a barrel,...

اضطراب چه تاثیری بر هوش کودکان دارد را در این مقاله آموزشی برای والدین تهیه کردیم.

مقدمه اضطراب بر هوش کودکان

اختلال اضطراب در کودکان؛ اضطراب، اضطراب را می توان به عنوان احساس ناکافی بودن فرد در یک محیط تهدید کننده، ناراحتی یا ناراحتی درونی ناشی از ترس، یک حالت عاطفی ناخوشایند و واکنش به خطرات احتمالی تعریف کرد. این موضوع دقیقا در حوضه کودکان و هوش کودکان نیز همین گونه تعریف می شود.

وضعیتی که به عنوان ایجاد اختلال اضطراب در کودکان نشان داده می شود ممکن است برای اکثر افراد متفاوت باشد. که به عنوان ایجاد اختلال اضطراب در کودکان نشان داده می شود و برای اکثر افراد متفاوت باشد.

برخی از روانشناسان می گویند بین ترس و اضطراب از نظر منبع، شدت و مدت تفاوت وجود دارد. ما منبع ترس را می دانیم، اما منبع اضطراب نامشخص است. این احساسی است که او ایجاد می کند.

اما این اضطراب برای مدت طولانی ادامه دارد. اگرچه هیچ دلیلی برای اختلال اضطراب در کودکان وجود ندارد، بهتر است این را بدانید که عوامل بسیاری مانند استرس، احساس درماندگی و احساس خطر باعث ایجاد اضطراب می شود.

آنچه در این مقاله می خوانیم

اضطراب در کودکان

علائم اختلال اضطراب بر هوش کودکان چیست؟

برای کاهش اضطراب در کودکان چه باید کرد؟

اضطراب در کودکان

هنگامی که کودکان مضطرب هستند، اغلب در تشخیص و بیان احساسات خود دچار مشکل می شوند. در عوض، اظهاراتی مانند احساس بیماری یا معده درد می کنند. کودکان و نوجوانان بزرگتر ممکن است در مورد سردرد، درد قفسه سینه یا بیماری های جسمی صحبت کنند.

تست هوش کودک          مرکز استعدادیابی کودکان

علائم اختلال اضطراب بر هوش کودکان چیست؟

تحریک پذیری در خلق و خوی

نا آرام

مشکل تمرکز با حواس پرتی

از نظر فیزیولوژیکی؛ ضربان قلب، ساختار شیمیایی خون، پاسخ گالوانیکی پوست، تفاوت در سرعت تنفس، تنش عضلانی در عضلات ناحیه گردن و شانه، تعریق، سردی یا گرمی مداوم کف دست، تغییر در حرکات گوارشی، مشکل در بلع، تهوع، سردرد مداوم، جنسی بی میلی، گرگرفتگی و تپش قلب مشاهده می شود.

ویژگی اصلی اختلال اضطراب، نگرانی بیش از حد و توقع هذیانی است که فرد نمی تواند از حوادثی که در زندگی روزمره با آن ها مواجه می شود، جلوگیری کند.

اگر کودک ۴ یا بیشتر از علائم فوق را در عرض چند دقیقه به شدت تجربه کرد، ممکن است دچار حمله پانیک شده باشد. در این مورد، توصیه می شود به دنبال کمک حرفه ای باشید.

برای کاهش اضطراب در کودکان چه باید کرد؟

شما به عنوان والد اگر قصد خروج از خانه را دارید، بدون دیده شدن توسط کودکتان از خانه بیرون نروید. حتما خداحافظی کنید، او را ببوسید و در آغوش بگیرید، با یک گپ کوتاه به او بگویید کجا می روید و چه خواهید کرد. و به کودک خود بگوید حتما برمی گردید.

حتی اگر گریه می کند، او را با آرامش رها کنید. سعی کنید کودک خود را متوجه نگرانی و غمگینی خود نکنید، مطمئن شوید که حالت چهره شما آرام است. به یاد داشته باشید، می توانید اضطراب خود را به فرزندتان منعکس کنید و باعث نگرانی اش شوید.

نه تنها به احساسات مثبت آن ها، بلکه به احساسات منفی آنها نیز توجه کنید. به او نشان دهید که این احساسات را درک می کنید و می پذیرید و سعی کنید به او آرامش دهید.

اضطراب بر هوش کودک

اضطراب بر هوش کودک

اگر می خواهید درباره این مطلب بیشتر بدانید می توانید در سایت هوش نیک آن را مطالعه کنید.

و همچنین اگر از خواندن این مقاله لذت بردید می توانید لینک زیر به دوستان خود ارسال کنید.

Rate this post

نوشته اضطراب چه تاثیری بر هوش کودکان دارد؟ اولین بار در مرکز هوش کودک نیک. پدیدار شد.

Oil rebounded on Friday as the dollar dipped, but prices were on track for a steep weekly decline on concerns about weakening demand in China and further interest rate hikes by the US Federal Reserve. Brent crude futures clawed back 64 cents to stand up 0.7% to $90.42 a barrel, but were not far...
Oil prices slid on Wednesday as Covid-19 cases in China continued to climb, sparking worries of lower fuel demand in the world's top crude importer that outweighed concerns about an escalation of geopolitical tensions and tighter oil supply. Brent crude futures dropped by 60 cents, or 0.6%, to $...
Oil prices pared earlier gains and fell on Monday, dragged down by a firmer US dollar and record high coronavirus cases in major Chinese cities that dashed hopes of the reopening of the economy of the world's biggest crude importer. Contracts for Brent crude and US West Texas Intermediate had...